Рішення НБУ

Нагадаємо, що згідно з постановою НБУ №165 від 29 липня 2022 року, усі фінансові установи, які мають ліцензію на торгівлю готівковою валютою, зобов'язані розміщувати інформацію про курси валют для купівлі та продажу лише у касах установ та їхніх інших підрозділах.

Зверніть увагу Новий Twitter під егідою Ілона Маска: що буде з його статусом найбагатшої людини світу

Крім того, вище згадані установи мають право надавати необхідну інформацію лише формі копії наказу/розпорядження про встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют. Це означає, що з вулиць зникли усі види табличок з курсами іноземних валют, до яких так звикли жителі України.

Як це рішення вплинуло на ринок валют

Згідно з даними Нацбанку, оцінити ефективність цього окремого кроку неможливо. Адже варто враховувати, що рішення про подачу інформації про курси валют ухвалювали в комплексі з іншими заходами для мінімізації штучного впливу на попит з боку небанківських установ на готівковому валютному ринку. Ба більше, регулятор вживав й інші заходи для посилення стійкості валютного ринку в Україні як до, так і після постанови від 29 липня 2022 року.

До того ж з червня 2022 року політика НБУ направлена на посилення привабливості активів у гривнях. Це сприяло зростанню ставок за строковими депозитами, збільшенню попиту на них, а також зменшенню попиту на іноземну валюту.

Водночас загальний вплив від антикризових заходів НБУ, спрямованих на стабілізацію валютного ринку, серед яких і заборона показувати курси валют на табло, є відчутним,
– наголосили у центробанку.

Зокрема, йдеться про такі результати:

  • З початку року готівковий обмінний курс значно зміцнився та вже тривалий час перебуває близько до офіційного курсу;
  • Заходи НБУ також посприяли відчутному зменшенню впливу психологічного чинника на готівковий валютний ринок. Доказом цього є зниження коливань на ринку;
  • Відтак рішення про відсутності табло з курсами валют могло суттєво посприяти зменшенню впливу психологічного чинника на динаміку на ринку.
  • Відповідно нівелювало фактор агресивного підштовхування населення до купівлі іноземної валюти, навіть, за незначного зростання курсу.

У Нацбанку додали, що регулятор може продовжити термін дії постанови про вимогу щодо демонстрації курсів валют на табло. Одна з ключових підстав для ухвалення такого рішення фіксування випадків неналежної поведінки з боку учасників валютно-обмінного ринку.