Про фактори, які можуть підштовхнути ціни до зростання, а також як захистити свої активи від інфляції – читайте у новому матеріалі 24 Каналу.

Зверніть увагу Бути готовим до всього: як уже зараз подбати про своє фінансове майбутнє на вигідних умовах

Поточна ситуація з інфляцією

За підсумками 2023 року, середньорічна інфляція склала 6,8%. В порівнянні з попереднім роком, цей показник зупинився на значно нижчому рівні. Нагадаємо, інфляція у 2022 році сягнула рекордних за багато років 8,71%.

Причина настільки значного зростання цін – політика світових центробанків, які проводили кількісне пом'якшення та тримали ставки на низькому рівні, аби стимулювати економічне зростання після пандемії коронавірусу. Це сприяло прискоренню темпів зростання економік, які були під загрозою пандемії, а також призвело до зростання цін.

Як  захистити свої активи з Forex Club Що відбувається з інфляцією у світі / Фото Unsplash

Уже, щоб знизити темпи зростання інфляції, світові центробанки пішли на радикальні кроки. Зокрема, Федеральна резервна система США підвищила ставку на 100 базових пунктів у 2023 році, а Європейський центральний банк – на 200 пунктів. Завдяки цьому інфляція почала сповільнюватися.

Прогнози від МВФ

Відтак Міжнародний валютний фонд (МВФ) очікує, що у 2024 році середній показник інфляції у світі складе 5,8%. Одночасно зі сповільненням інфляції почала дорожчати вартість кредитів. Це також призвело до того, що вони стали менш доступними як для бізнесів, так і для звичайних людей.

Експерти МВФ прогнозують, що світова інфляція й надалі буде знижуватися у 2024 році та досягне відмітки 4,4% у 2025 році. Проте існує чимало факторів, які, навпаки, сприяють зростанню цін. Один із найважливіших – це зростання геополітичної напруженості у світі. Повномасштабна війна Росії проти України, а також загострення ситуації на Близькому Сході не лише сприяє подорожчанню ресурсів, але й призводить до розриву ланцюжків постачання, що підвищує витрати на транспортування. Це своєю чергою призводить до здорожчання виробництва та зростанню цін для кінцевого споживача.

Ще один фактор, який також може спровокувати нову хвилю інфляції, – поява “хвороби X”. Це невідомий і ймовірно поки уявний патоген, який може з'явитися та сколихнути світ, як це було з коронавірусом. На думку вчених, ймовірність появи вірусу аналогічного тому, що викликав пандемію коронавірусу, становить 1:50.