"Найагресивніший" цикл в історії Центробанку

Під час останнього засідання, Центральний банк Австралії (RBA) підвищив облікову ставку на 25 базисних пунктів до 4,35% та заявив, що останні дані свідчать про ризик, що інфляція залишатиметься високою довше.

Читайте також Рішення центробанку США підштовхнуло нафту до подорожчання: до чого тут апетит до ризику

Цей крок поклав край стабільній монетарній політиці останніх чотирьох місяців. Водночас питання про те, чи потрібне буде подальше посилення, аби стримати інфляцію, залишається відкритим:

Чи потрібне подальше посилення монетарної політики, щоб забезпечити повернення інфляції до цілі в розумні терміни, буде залежати від даних та оцінки ризиків, що змінюються,
— пояснює президентка Центрального банку Австралії Мішель Буллок.

Це стало кроком назад від прийнятого в жовтні рішення про те, що «може знадобитися подальше посилення» й було сприйняте на ринку як знак того, що ставка більше не зростатиме.

Інфляція перевищила прогнози

Економічне зростання Австралії вже сповільнилося до дворічного мінімуму у 2,1%, і Центробанк вважає, що воно наблизиться до 1% у 2024 році, коли відчується повний вплив вищих ставок. З травня минулого року ставки зросли на 425 базисних пунктів. Це додало тисячі доларів до середніх виплат за іпотечними кредитами, що є чи не найагресивнішим циклом в історії RBA.

Підвищення ставок стало можливим після того, як інфляція споживчих цін у третьому кварталі перевищила прогнози й сягнула 5,4%, що значно вище довгострокового цільового діапазону RBA у 2−3%.

Цього тижня ринки схвалили такий крок, враховуючи, що політики попереджали, що їм не до вподоби інфляція, яка була несподіваною високою в третьому кварталі.