Турецькі доларові облігації

Доларові облігації Туреччини зросли суттєво у 2023 році. Відтак інвестори вітали ознаки рішення країни проводити традиційніший політичний курс.

Читайте також Президент Чехії виступив за перехід країни на євро

 • 2023 рік був неспокійним для активів Туреччини. Високі доходи за доларовим боргом країни припали на це.
 • Відтак, президент Реджеп Тайіп Ердоган був переобраний у травні й коли він перейшов від своєї неортодоксальної політики це здивувало багатьох економістів та інвесторів, адже таке рішення призвело до падіння ліри.
 • Президент змінив керівництво центрального банку країни. Таким чином нове керівництво вжило термінових заходів щодо відновлення валютних резервів країни. Було прийнято різко підняти відсоткові ставки для того, щоб уповільнити 60%-ву інфляцію.

Уранова енергетика

У 2023 році вона досягнула 15-річного максимуму. Все через те, що у 2022 році, після того, як Росія повномасштабно вторглася в Україну, уряди країн світу переглянули свою залежність від нафти та газу.

 • Крім того, спроби скоротити викиди CO2 відповідно до міжнародних угод повернули увагу до атомної енергії як до джерела екологічно чистої енергії.
 • Відтак ціна урану досягла в грудні 90 доларів за фунт за інформацією ф'ючерсів CME Group. Торік на початку року ціна була на рівні 50 доларів.

Втім, важливо додати, що Росія є найбільшим експортером збагаченого урану, який необхідний для атомних електростанцій. Це викликає тривогу у Вашингтоні.

Криптовалюта Solana

Ця криптовалюта відносилася у 2023 році, хоч раніше була майже забута:

 • Solana колись рекламували як майбутнє цифрових фінансів,
 • Вона повернулася до життя після того, як крах біржі FTX знищив понад 90% її вартості,
 • Криптовалюта рекламувалася як цифровий реєстр, здатний обробляти тисячі угод на секунду. Це перевершує навіть біткоїн.

Румунська Hidroelectrica

У липні IPO держкомпанії Hidroelectrica, однієї з найбільших у Європі груп з відновлюваних джерел енергії, становило 2 мільярди доларів у Бухаресті. Це найбільша сума у Європі після Porsche у вересні 2022 року. Крім того, IPO держкомпанії Hidroelectrica обійшло німецького фармацевтичного виробника Schott Pharma та італійську гральну групу Lottomatica, які цього року залучили 1 мільярд доларів та 660 мільйонів доларів на своїх дебютах на фондовому ринку.

Що таке IPO

Це перший публічний продаж акцій приватної компанії. Зазвичай, у формі продажу депозитарних розписок на акції.

Акції Hidroelectrica після цього зросли більш ніж на 20%. Це принесло великий прибуток інституційним інвесторам, включаючи M&G Investment Management, Vanguard та Fiera Capital.

Шоколад у світі подорожчав

Після того, як погодні умови знищили посіви у Західній Африці, ф'ючерси на какао піднялися до рекордно рівня. Таким чином це призвело до зниження постачання та зростання цін на шоколад для світових споживачів.

 • На сьогодні ф'ючерсний контракт на какао на Міжконтинентальній біржі в Лондоні торгується за ціною 3 570 фунтів стерлінгів за метричну тонну,
 • Це на 91% більше, ніж на початку 2023 року,
 • Також, у секторі продуктових товарів у 2023 році сильніше зріс у ціні тільки апельсиновий сік.