Протягом першого повного кварталу з початку повномасштабного вторгнення в Україну економіка росії скоротилася на 4% у річному розрахунку. Аналітики очікували, що цей показник за квітень – червень складе 5%.

Актуально Нафта Brent близька до нового психологічного рівня: що відбувається на ринку

Відповідь на санкції

Центральний банк росії очікує, що ця динаміка буде й надалі набирати оберти й досягне мінімуму у першій половині 2023 року. Загалом держава-агресорка активно працює над тим, аби по-новому налагодити економічні процеси в країні на тлі масштабних санкцій Заходу.

Оперативні дії росіян, на жаль, змогли послабити безпосередній вплив санкцій на країну. Йдеться про заходи щодо контролю за капіталом та різке підвищення ставок центробанком. У результаті російський рубль навіть став однією із найефективніших валют світу з у 2022 році на цей час. Варто додати, що наразі немає достовірної інформації, як саме відбувається торгівля валютою і як саме банк вливає на курси валют. Також це стабілізувало внутрішні ринки.

Наступним кроком стало залучення заходів бюджетно-фінансового стимулювання та суттєве зниження процентних ставок, що притупило короткостроковий вплив санкцій. Наприкінці минулого місяця центральний банк ухвалив рішення про різке зниження ключової ставки у росії на 150 базисних пунктів.

Прогнози та сфери, які постраждали

Водночас багато економістів вважають, що у довгостроковій перспективі наслідки для економіки держави-агресорки будуть суттєво серйознішими. Серед важливих факторів:

  • масовий вихід бізнесів та талантів з ринку росії, яке поступово звужує економічну активність,
  • відсутність доступу до важливих технологій.

Також санкції сильно вдарили по деяких секторах економіки у росії. Зокрема, показники виробництва впали на 4% у розрахунку на квартал, а обсяги роботи у сферах, залежних від імпорту, обвалилися більше ніж на 10%. Попит серед споживачів теж різко знизився:

  • роздрібні продажі впали на 11% у порівнянні з попереднім кварталом після жорстокого інфляційного шоку в березні,
  • тоді як Індекс впевненості споживачів впав, а монетарні умови посилилися.

Це вас може зацікавити – стоматолог зібрав 500 тисяч гривень на ЗСУ: дивитися відео