Санкції не діють

Росія знайшла численні можливості обійти західні обмеження та постачати нафту країнам-імпортерам без цінового бар'єра. Це доводить, що Росія все ще отримує мільярди з продажу свого ключового експортного продукту, а отже, може продовжувати війну.

Читайте також Росія завдала Україні екологічних збитків на майже 10 мільярдів доларів

Водночас не можна сказати, що обмеження ціни було повністю безрезультативним. Впродовж останнього року санкції коштували Росії 34 мільярди євро в експортних доходах, що відповідає приблизно двом місяцям заробітку цього року.

Однак це все одно значно менше, ніж очікувалося.

Вплив ліміту цін був обмеженим через недостатній моніторинг та контроль за його дотриманням, оскільки західні країни не змогли ліквідувати лазівки в санкціях,
— пояснює аналітик CREA Ісаак Леві.

Як Росія обходить обмеження

Одна з прогалин обмежень полягає в тому, що торговці просто ігнорують цінову "стелю", і російська нафта продається приблизно по 70 доларів за барель.

Ще однією проблемою стала "лазівка в переробці". Такі країни як Індія, купують великі обсяги російської сирової нафти за невеликою ціною, переробляють її й потім продають кому завгодно без обмежень.

Це означає, що європейські споживачі можуть неусвідомлено використовувати бензин, дизельне пальне та авіаційне пальне, вироблені з російської сировини. Це теж наповнює державний бюджет Росії.

Україна давно попереджала

Такі дані не є сюрпризом, стверджує Politico. Обмеження ціни на нафту було дуже добре розроблене, але прогалини простежувалися у виконанні.

Олег Устенко

Економічний радник Володимира Зеленського

Коли правила були введені рік тому, на російському ринку виникла майже паніка. Відбулося значне зниження їхніх доходів. Але вони намагалися знайти всі доступні лазеівки, і, зрештою, їм це вдалося.

Устенко також закликає до кримінального переслідування всіх, кого виявлено в обході обмежень на російську енергію.