Дія санкцій

Упродовж року дохід найбільших російських виробників нафти та природного газу зменшився на 41%. Це пов'язано зі зменшенням обсягів експорту та ціни на паливо.

Читайте також Ризики для євро: ЄС хвилює використання активів Росії для відновлення України

Середні ціни на російську нафту марки Urals впали на 26%, а експорт через мережу нафтопроводів монополії "Транснефть" скоротився на 8%, порівняно з першими дев'ятьма місяцями минулого року.

Російська економіка зазнає впливу санкцій, однак долає тиск краще, ніж очікувалося спочатку.

Проблеми з платежами

Минулого року США, інші країни "Великої сімки" (G7) та Австралія встановили обмеження цін на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. Російським виробникам нафти довелося перенаправити свої постачання з традиційних ринків Європи в Китай та Індію, що призвело до труднощів у розрахунках.

Наприклад, торгівля з Індією ускладнюється, бо країна захотіла розраховуватися за сировину рупіями після того, як Захід відмовився від російської нафти через санкції. А Росія має обмежені можливості витрачати рупії, оскільки її імпорт з Індії незначний.

Частково розв'язати конфлікт допомогла комбінована оплата за вантажі з нафтою. Їх оплачували поєднанням китайського юаня, гонконгського долара як перехідної валюти до юаня і дирхама ОАЕ, який прив'язаний до долара США.

Частка юаню зростає

Частка китайського юаня у платежах за весь російський експорт зросла до 35% у вересні, порівняно з 13% у січні, тоді як частка рубля залишалася "значною" на рівні 39% у вересні.

Крім того, на внутрішньому валютному ринку в серпні відбувся сплеск валютної ліквідності, оскільки курс рубля опустився до понад 100 за долар.