Глобальну інфляцію може замінити інший економічний тренд: до чого тут нафта, пшениця та мідь
Джерело:
Yahoo!FinanceНа сировинних ринках змінилася тенденція. Ці товари почали падати в ціні. Як це може вплинути на глобальну економіку – читайте далі.
Йдеться відразу про кілька категорій товарів, чия вартість коригується на ринку, – нафту, метали, різні види зерна тощо. Їхня вартість впали з цьогорічних максимумів. Цілком ймовірно, що цей тренд уповільнення призведе до того, що період стрімкого зростання показників інфляції перейде до дефляції вже у найближчі місяці.
Варте уваги Нафта може злетіти до 140 доларів: у США назвали умову, за якої це реально
Колапс на сировинному ринку
Принаймні так прогнозують в одному із найбільших французьких фінансових конгломератів Societe Generale. Зокрема, один з очільників відділу глобальних стратегій Альберт Едвардс розгледів "приголомшливий колапс" у сировинному секторі за останні кілька тижнів.
Для прикладу мідь, яка є одним провідним індикатором тренду в економіці, у кінці червня 2022 року перейшла до ведмежого ринку (низхідний тренд на ринках). Ця динаміка підкреслює побоювання щодо того, що економіка стоїть на порозі рецесії. Промисловий метал впав у ціні більше ніж на 20%. Це сталося після того, як мідь досягла свого недавнього максимуму у травні на рівні 4,35 долара за фунт (приблизно 0,45 кілограма).
Що таке дефляція
Це динаміка ринку, коли впродовж певного проміжку часу фіксують зниження рівня цін в економіці. Простими словами, дефляція – це підвищення купівельної спроможності національної валюти. Водночас інфляція – це тривале зростання цін, яке тягне за собою знецінення купівельної спроможності валюти.Едвардс додав, що ціни на сільськогосподарську продукцію були частиною спаду сировинних товарів. Зокрема, ціни на кукурудзу впали майже на 30% від свого максимуму, який зафіксували у травні – 813 доларів за бушель (35,2 літра). Соєві боби та пшениця подешевшали орієнтовно на 16% та 35% відповідно приблизно за останні два місяці.
Загалом зростання цін на продовольчі товари в США за Індексом споживчих цін впасти до дефляції, як це сталося у 2008 – 2009 роках. Те ж саме має статися з нафтою, якщо буде глобальна рецесія, попри війну в Україні,
– пояснив експерт.
Він також додав, що це буде великим сюрпризом у наступні пів року. На фоні знецінення сировинних товарів, що відображає глобальну рецесію, яка розгортається, основні показники Індексів споживчих цін впадуть у всьому світі, що потягне за собою спад інфляційного наративу.
Водночас варто пам'ятати, що відстрочка може мати тимчасовий характер. Актуальні показники для вище зазначених товарів на ринку, згідно з даними Trading Economics:
- ціна міді коливається на рівні 3,30 долара за фунт (0,45 кілограма);
- тоді як вартість пшениці становить трохи більше ніж 805 доларів за бушель;
- кукурудза та соєві боби коливаються на рівні 740,25 та 1591,75 долара за бушель (35,2 літра) відповідно.
Така динаміка на ринку, ймовірно, призведе до падіння прибутковості 10-річних казначейських облігацій США знову нижче рівня в 1%. Станом на 12 липня дохідність цінних паперів становить 2,99%, а днем раніше – 3,09%. Водночас це нижче довготривалого середнього показника на рівні 4,27%, інформує YСharts.
Ситуація з інфляцією у світі
У США – перша економіка світу – інфляція досягла у травні позначки на рівні 8,6%. Це найвищий рівень за останній 41 рік. Головні фактори впливу – подорожчання енергетики, їжі та житла.
До теми! Аналогічну тенденцію зафіксували й в країнах єврозони. Там інфляція теж сягнула 8,6%у червні.Зокрема, Резервний банк Австрії заявив про третє поспіль підняття процентних ставок у липні з метою вгамування інфляції. В країнах Азії цей показник також різко зростає. У США центральний банк також пішов на досить різке підняття контрольних ставок. Ще одне таке ж рішення очікують у липні.
Динаміка на ринку нафти
Щодо вартості двох найвідоміших марок нафти у світі, то 9 липня Brent та WTI торгувалися на рівні вище 100 доларів за барель після того, як кожна з марок нафти під час останніх сесій на торгах опускалася нижче цього рівня. На момент написання цього матеріалу нафта Brent та WTI коштує 99,66 та 96,27 долара за барель відповідно, згідно з даними Bloomberg.
Ціни на нафту у цей період минулого року коливалися у діапазоні від 75 до 80 доларів за барель. На думку Едвардса, не потрібно надто великого спаду, аби потрапити у середовище дефляції у річному розрахунку.
Актуально – член Ради НБУ розповів, чому євро та долар зрівнялися в ціні: дивитися відео