В українському центробанку заявили, що ціль такого кроку разом з іншими інструментами – захист доходів та заощаджень українців у національній валюті. Нацбанк також має на меті збільшити привабливість гривневих активів та знизити тиск на валютному ринку.

Варте уваги Нацбанк перерахував на потреби ЗСУ десятки мільярдів гривень: про яку суму йдеться

Нацбанк збільшив облікову ставку

У результаті сприяти посилення здатності українського центробанку забезпечувати стабільну ситуацію з курсом валют й стримувати інфляцію в умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

У Нацбанку додали, що від початку війни Росії в Україні вони вирішили утриматися від кроків щодо облікової ставки, адже це було обґрунтовано на фоні суттєвого психологічного шоку. В НБУ наголосили, що тоді підняття облікової ставки не надто допомогло б стабілізувати очікування та стимулом для утримання гривневих активів.

Проте ситуація в Україні змінюється, а економіка починає крок за кроком адаптуватися до нових умов. Екологічна логіка заміщає психологічний шок у підприємців та населення. Така зміна вимагає й нових підходів до монетарної політики.

Що таке облікова ставка

Це один із інструментів монетарної політики, за допомогою якого Національний банк України встановлює орієнтир стосовно вартості залучених та розміщених грошових коштів. Перш за все це стосується банків та інших суб'єктів грошово-кредитного ринку України.

Тож без забезпечення належної винагороди за зберігання активів у національній валюті – гривня – підвищує небезпеку конвертації коштів у долари (або інші іноземні валюти), що може стати причиною появи проблем для фінансової системи. Йдеться про втрату ресурсу. Водночас у Нацбанку поголосили, що очікування українців та представників бізнесу щодо девальвації наразі нестійкі та чутливі до новин з фронту, наприклад ситуативних факторів.

Додають, що у травні 2022 року зросла різниця між офіційними та готівковими курсами, що призвело до збільшення негативних ефектів для національної економіки через різні курси валют, обумовленої обмеженнями для операції з валютою та транскордонних переказів.

Чого чекати далі

Україна все ще має достатній рівень міжнародних резервів завдяки допомозі від міжнародних партнерів. Проте все одно зростають ризики для макрофінансової стабільності. Йдеться про середньострокову перспективу.

Відповідно до фактора відсутності істотного підвищення дохідностей активів у гривні призведе до подальшого швидкого виснаження міжнародних резервів та накопичення дисбалансів в економіці.

Така тенденція буде становити загрозу у формі наростання негативних інфляційних очікувань у майбутньому та конвертації заощаджень у гривні в іноземну валюту. Тоді як відновлення активності Нацбанку у контексті процентної політики дозволить попередити ці негативні течії.

Цікаво ОПЕК може звільнити Росію від угоди про нафтові цілі: як це може вплинути на ринок

Український центробанк також вирішив збільшити коридор для процентних ставок за монетарними операціями з банками. Головна ціль – сформувати додатковий простір для пожвавлення активності на міжбанківському ринку. У Нацбанку висловили сподівання, що Кабмін та банки в Україні адекватно сприймуть нововведення відповідним підвищенням ставок за:

  • ОВДП,
  • депозитами.

Відповідна реакція ринкових ставок на рішення Нацбанку щодо облікової ставки дозволить збільшити привабливість активів у гривнях, зокрема ОВДП. Таким чином, це допоможе захистити заощадження та доходи жителів України від інфляції.

Зростання привабливості активів у гривні буде підтримувати тенденцію до зменшення попиту на валютному ринку. Це дозволить уникнути збільшення дисбалансів та зменшення тиску на міжнародні резерви країни, а також з часом розв'язати проблему з множинними курсами валют.

Актуально – Польща припинить виплати для біженців з України, але є винятки: дивитися відео