Що таке зношені купюри і що з ними робити

Національний банк України визначив ключові ознаки зношених банкнот іноземних валют. Ці банкноти фінансові установи мають приймати виключно на інкасо – це одержання банком грошей за дорученням клієнта й зарахування цих грошей на його банківський рахунок.

Зверніть увагу Невідомі 100 гривень: як виглядала найперша банкнота з Тарасом Шевченком

Важливо підмітити, що фінансові установи в Україні за здійснення операцій інкасо стягують з клієнтів комісії, які визначають самостійно. Нацбанк наголошує, що банки та обмінники зобов'язані розмістити в касі чіткий перелік ознак значно зношених банкнот, а також тарифи для інкасо.

Актуально! Не всі банки в Україні надають послугу інкасо своїм клієнтам. Тому важливо з'ясувати, до яких кредиторів варто звертатися у рази виникнення такої потреби.

До значно зношених або пошкоджених купюр іноземних валют відносять такі:

  • Розрізані або розірвані банкноти на частини;
  • Купюри із пошкодженими елементами дизайну та захисту;
  • Банкноти зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;
  • Обпалені, пропалені, трухлі купюри;
  • Банкноти з очевидними друкарськими недоліками;
  • Наявні загальні або локальні забруднення або такі, що займають половину банкноти (зокрема видимі в ультрафіолетових променях).

До теми! Центробанк влітку 2023 року ухвалив низку важливих рішень, аби врегулювати будь-які непорозуміння, які виникали під час здійснення операцій з обміну валют в Україні. Зокрема, НБУ вживав заходів, щоб мінімізувати вплив людського фактора під час визначення ступеня зношеності купюр.

Підмітимо, що в Україні скасували термін "незначно зношені банкноти". Відповідне рішення ухвалив український регулятор. Крім того, з всіма іншими купюрами іноземних валют фінансові установи мають проводити усі дозволені операції. Номінал та рік емісії купюр абсолютно не впливають на ситуацію під час обміну.