Райф підтримує "зелені" проєкти

Банк поставив амбітну ціль: до 2027 року не менш як 11% кредитного портфеля корпоративного бізнесу мають складати "зелені" проєкти. Як повідомила Олена Михайличенко, керівниця управління зі сталого розвитку Райфу, лише за останній рік такі інвестиції банку зросли майже на 46%.

Читайте також: Лідер на ринку праці України: Райффайзен Банк визнано найкращим роботодавцем

Олена Михайличенко

Начальниця управління екологічної, соціальної та корпоративної відповідальності Райффайзен Банку

Ми бачимо значний попит на інвестиції в чисту енергетику та екологічні технології. Банк активно підтримує проєкти з використання відновлюваних джерел енергії, циркулярної економіки, а також ініціативи зі зменшення викидів парникових газів.

​​Окрім екологічних ініціатив, Райффайзен Банк долучається й до інших проєктів, зокрема пов’язаних з малим та середнім бізнесом, розвитком жіночого підприємництва, а також тих, що забезпечують доступ до освіти та охорони здоров’я.

Лариса Бондарєва

Заступниця голови правління Райффайзен Банку

Пишаємося, що сьогодні можемо допомагати тим, хто цього найбільше потребує, і робити вагомий внесок у розвиток України. Рухаючись до нашої спільної з країною мети створення сталого майбутнього, ми підтверджуємо свою відданість екологічній відповідальності та інноваційним рішенням для збереження природних ресурсів.

Зокрема, серед "зелених" проєктів, які підтримує Райффайзен Банк:

  • будівництво сонячних електростанцій та біогазових заводів;
  • виробництво органічної молочної продукції та меду;
  • мінімізація відходів у текстильній промисловості;
  • використання відходів меблевого виробництва для твердопаливних котелень;
  • будівництво сушарок на біопаливі;

Крім того, Райф підтримує програму по сталому землеробству.

Інклюзивні та екологічні тролейбуси

Райффайзен Банк, серед іншого, підтримує виробництво екологічних та інклюзивних тролейбусів з акумуляторами. Банк надав гарантії підприємству "ПОЛІТЕХНОСЕРВІС" у розмірі 182,2 мільйона гривень (близько 4,3 мільйона євро) для виготовлення 31 сучасного тролейбуса для Миколаєва до квітня 2025 року.

Цей проєкт реалізується в межах програми Європейського банку реконструкції та розвитку для оновлення громадського транспорту в українських містах.

Деякі з нових тролейбусів уже курсують в Миколаєві. Вони можуть автономно проїжджати до 20 кілометрів без підключення до контактної мережі, залежно від погоди, рельєфу та завантаженості. Ці тролейбуси мають низьку підлогу, що робить їх зручними для людей з інвалідністю та батьків із дитячими візочками.

Інклюзивні та екологічні тролейбуси для Миколаєва: дивіться відео

Окрім того, Райффайзен Банк своїм прикладом сприяє поширенню електромобілів, які є більш екологічним видом транспорту, ніж автівки з двигунами внутрішнього згоряння (ДВЗ). Такі машини працюють на електроенергії, в тому числі "зеленій", а також не створюють викидів від спалювання бензину або дизелю. Наразі в автопарку банку є 10 електрокарів та 2 зарядні станції. Ці автомобілі використовуються для робочих поїздок співробітників по Україні.

Що відомо про автопарк електрокарів Райфу

Автопарк електрокарів Райфу за перші 3 квартали 2024 року пройшли понад 80 000 кілометрів та спожили близько 1 340 000 кіловат-годин електроенергії. Це убезпечило від викиду в атмосферу 30 тонн вуглецю (у порівнянні з авто на ДВЗ).

Електрокар Райфу / Фото Райффайзен Банку

Використання енергоефективних технологій

Будівництво важливих об'єктів для відновлення інфраструктури з використанням енергоефективних технологій є ще одним прикладом соціального проєкту, куди інвестував Райффайзен Банк.

Банк виділив 1 мільйон євро для ТОВ "Агросем" – одного з найбільших дистриб’юторів добрив, сільгосптехніки та агропродукції в Україні. На ці кошти компанія будує новий зерновий елеватор на 22 тисячі тонн. Він буде розташований на власному терміналі MOST Logistic Terminal на кордоні з Польщею. За планом, завершення будівництва та введення об'єкта в експлуатацію відбудеться до грудня 2024 року.

Елеватор “Агросем” / Фото Райффайзен Банку

При реалізації проєкту були використані такі "зелені" технології:

  • встановлення енергоощадного світлодіодного освітлення;
  • встановлення енергоефективної системи опалення та вентиляції, що суттєво зменшує споживання електроенергії;
  • розпочато роботи зі встановлення додаткового обладнання для зменшення викидів пилу та твердих частинок в атмосферу.

У проєкті передбачено та паралельно з етапами будівництва втілюється система збору та очищення стічних (дощових) вод. Крім того, запроваджено щорічний моніторинг якості атмосферного повітря та ґрунту. Такий лабораторно-інструментальний контроль допоможе виявляти наявність шкідливих речовин, які можуть забруднювати довкілля.

Виробництво органічних молочних продуктів

Райф підтримує українських виробників органічної продукції, що виробляється за стандартами, які мінімізують використання пестицидів, штучних добавок та виключає використання ГМО. І якщо компанія виробляє 95% органічної продукції, то банк відзначає її у своєму кредитному портфелі як “зелену”.

Олена Михайличенко

Начальниця управління екологічної, соціальної та корпоративної відповідальності Райффайзен Банку

Органіка – це важлива частина продовольчої безпеки України та здоров’я майбутніх поколінь.

Таким чином, клієнт Райфу, компанія Organic Milk, є першим в Україні заводом, що виробляє органічне молоко. Протягом 10 років вона виготовляє близько 70 видів продукції, як от: сири, йогурти, ряжанка, кефір і масло. Частину своєї продукції компанія експортує до семи країн світу.

З Райфом ми вже 10 років разом і маємо плідну співпрацю, і дякуємо банку за підтримку,
– зазначила Олена Стретович, директорка Organic Milk.

Завод Organic Milk сертифікований відповідно до міжнародних та українських стандартів органічної продукції. Райф також профінансував закупівлю сучасного обладнання для цього молочного заводу.

Райф підтримує українських виробників органічної продукції: дивіться відео

Власне забезпечення енергією

Райффайзен Банк надав кредит на суму 39 мільйонів гривень мережі маркетів SILVERLAND та "Заводу будівельної кераміки", які належать ТОВ "Русинія". Гроші передбачені для будівництва дев'яти дахових сонячних електростанцій (СЕС) загальною потужністю 2,4 мегавата.

Ці сонячні електростанції виробляють електроенергію для часткового задоволення власних потреб, а надлишки постачаються в електромережу.

Як розповів директор ТОВ "Русинія" Сергій Сторчак, проєкт із власного забезпечення енергією компанія почала у жовтні 2023 року, коли стикнулася з проблемою відключень. Вже було встановлено 8 сонячних електростанцій. Планується завершити встановлення ще 1 СЕС на даху виробничих будівель "Заводу будівельної кераміки" загальною потужністю 1 мегават до початку опалювального сезону 2024-2025.

СЕС на даху супермаркету в Івано-Франківській області / Фото Райффайзен Банку

Банк також впроваджує відновлювальні джерела енергії у своїй діяльності: у 2024 році Райф став першим банком в Україні, де розмістили сонячну електростанцію на даху відділення. СЕС потужністю 15 кіловатів встановлено в Оболонському районі Києва.

СЕС на даху Оболонського відділення Райфу / Фото Райффайзен Банку

Станція гарантує безперервне надання фінансових послуг навіть під час тривалих відключень електроенергії. Крім того, використання сонячної генерації дозволяє суттєво зменшити витрати на паливо, обслуговування генератора та капітальні ремонти.

Сонячна електростанція клієнта Райфу у Вінницькій області / Фото Райффайзен Банку

До того ж Райф почав видавати беззаставні "зелені" кредити малому бізнесу для будівництва сонячних електростанцій, придбання електромобілів та зарядних станцій. Фізичні особи-підприємці та юридичні особи можуть отримати фінансування до 80% вартості відповідного обладнання та його монтажу.

Олена Шпирка

Керівниця з питань розвитку сегмента клієнтів бізнес банкінгу Райфу

Завдяки новій кредитній програмі Райф робить внесок у децентралізацію енергосистеми, розвиток електромобільності та "зелене" відновлення України. Наші бізнес-клієнти можуть скоротити свої ризики, стати енергетично автономними, забезпечити безперервність своєї роботи, зменшити витрати на електроенергію та паливо. Встановивши СЕС за кредити від Райфу, підприємці зможуть виробляти "зелену" електроенергію для власних бізнес-потреб, заряджати нею електрокари своїх підприємств та клієнтів, а залишки продавати в енергоринок, отримуючи додатковий дохід.

На додаток, Райффайзен Банк та постачальник електроенергії та газу YASNO розпочали співпрацю для фінансування встановлення сонячних електростанцій, щоб забезпечити енергонезалежність малого та середнього бізнесу.

Сергій Коваленко

Генеральний директор YASNO

Щоб допомогти українцям стати енергонезалежними, ми в YASNO відновили проєкт зі встановлення сонячних електростанцій. Це і можливість захиститися від перебоїв у постачанні електроенергії, особливо у разі обстрілів, й економія на рахунках. Ми вболіваємо за те, щоб якомога більше клієнтів YASNO отримали доступ до енергоефективних технологій, та раді, що можливості наших клієнтів щодо фінансування сонячних електростанцій допомагає розширити такий потужний партнер як Райффайзен Банк.

Внесок у біологічне різноманіття

Внесок Райфу у збереження біологічного різноманіття виявляється в проєктах, що підтримують українських бджолярів. До прикладу, українська компанія Ukrainian Bee (бренд U’BEE) завдяки фінансуванню від Райффайзен Банку розвиває виробництво, перероблення та експорт меду, виготовленого за сертифікованими органічними технологіями.

Нагородження U’BEE за виробництво органічного меду / Фото Райффайзен Банку

Олена Михайличенко

Начальниця управління екологічної, соціальної та корпоративної відповідальності Райфу

Бджоли, метелики та інші запилювачі мають важливе значення для виживання людства та наземних екосистем Землі. Перехід до більш стійких дій, таких як диверсифікація сільськогосподарського ландшафту різними культурами та збереження природних територій, скорочення використання пестицидів і просування альтернативних форм боротьби зі шкідниками, підтримка локального бджолярства – критерії, на які ми звертаємо увагу при долученні угод до "зеленого" портфелю. Пишаємося, що маємо нагоду підтримувати українське бджільництво, яке має давні традиції та інноваційні технології.

Водночас генеральний директор Ukrainian Bee Станіслав Паньковський підкреслив, що разом з Райффайзен Банком вони намагаються мінімізувати наслідки війни.

Війна, обстріли, залишки вибухових речових та похідних хімічних сполук після вибухів чинять суттєву шкоду флорі в Україні та переривають природний процес запилення, бджолині сім’ї подекуди гинуть від "прильотів". Разом з Райфом ми намагаємося мінімізувати ці наслідки війни,
– сказав Станіслав Паньковський.

Завод з виробництва меду на Хмельниччині / Фото Райффайзен Банку

Відзнака за внесок у сталий розвиток України

У 2023 році Райф вручив нагороди 30 своїм бізнес-клієнтам, які сприяють розвитку циркулярної економіки та "зеленої" енергетики для забезпечення сталого майбутнього України. Ці компанії впроваджують і поширюють інноваційні технології для:

  • скорочення викидів;
  • переробки відходів;
  • підвищення ресурсної та енергоефективності.

Нещодавно Райффайзен Банк приєднався до Асоціації професіоналів довкілля (PAEW) – єдиної в Україні професійної спілки захисників навколишнього середовища, яка об'єднала понад 7 000 фахівців для професійного розвитку, обміну досвідом, реалізації екологічних реформ та зеленої відбудови.

Райф вручив нагороди 30 бізнес-клієнтам за "зелене" відновлення України / Фото Райффайзен Банку

До того ж банк активно залучає зовнішні інвестиції та партнерів для підтримки фінансування інклюзивних, екологічних та суспільно важливих проєктів в Україні. Так, Райффайзен Банк і Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) підписали угоду про нову програму з розподілу ризиків при кредитуванні українського бізнесу на суму 100 мільйонів євро.

Угода реалізується в межах двох програм:

  • перша програма ЄБРР – зі стійкості та засобів існування. Це ініціатива, що має на меті спростити доступ до фінансування для приватного корпоративного бізнесу в Україні;
  • друга програми ЄБРР – щодо конкурентоспроможності та інклюзивності малого та середнього бізнесу в країнах Східного партнерства за підтримки та фінансування Європейського Союзу.

На що спрямована програма?

Програма спрямована на підтримку сталих інвестицій у технології, які відповідають не лише найвищим стандартам у сферах якості продукції, охорони здоров'я та безпеки праці, а також захисту навколишнього середовища. Вона сприяє впровадженню "зелених" технологій, що підвищує конкурентоспроможність малих та середніх підприємств, у тому числі бізнесів, що належать ветеранам, переміщеним або постраждалим від війни людям.

До того ж 20% фінансування, наданого Райфом з компонентом інвестиційних стимулів, буде спрямовано на підтримку довгострокових кредитів для цих підприємств. Своєю чергою, кошти будуть використані для модернізації технологій і обладнання відповідно до стандартів ЄС. Зокрема, для інвестицій у "зелені" технології, на які передбачено 70% фінансування.

Підтримка жіночого підприємництва та турбота про природу

Райффайзен Банк активно підтримує жіноче підприємництво та українських фешн-дизайнерок, які попри війну продовжують створювати колекції одягу світового рівня та завойовувати іноземні подіуми. Банк став партнером показу нової колекції BOBKOVA на Українському тижні моди, адже цінності бренду збігаються з принципами Райфу.

Засновниця бренду, дизайнерка Крістіна Бобкова використовує екологічні тканини та зменшує відходи від виробництва. BOBKOVA також є прикладом ветеранського бізнесу: у кожної працівниці є близька людина, яка захищала або захищає Україну в лавах ЗСУ.

Райф сприяє зменшенню відходів та популяризації використання перероблених матеріалів у своїй щоденній діяльності. Наприклад, вже кілька років банк використовує для друку перероблений папір, більш відомий як "сірий" папір, при оформленні документів та внутрішньої документації, що не може бути представлена тільки в цифровому форматі.

Цікаво! Банк дотримується принципу переходу від фізичного паперу до цифрового документообігу, активно розвиваючи цифрові сервіси для клієнтів та використовуючи системи електронного документообігу, такі як "Вчасно".

Водночас Райф закладає основи дбайливого ставлення до природи та ресурсів через навчання дітей. Наприклад, у 2024 році діти співробітників відвідали екскурсію на сортувальній станції "Україна без сміття", де дізналися про принцип "нуль відходів", сортування та повторне використання сміття.

Екскурсія до сортувальної станції / Фото Райффайзен Банку

При цьому у всіх відділеннях та офісах банку встановлені контейнери для роздільного збору сміття, а також окремі місткості для збору батарейок, які потім відправляються на переробку. Також підлягають переробці відходи від офісних кавоварок.

Сортування сміття / Фото Райффайзен Банку