Урок, який проігнорували: як відреагували ринки на вторгнення Росії в Україну у 2014 році

27 січня 2022, 15:20
Читать новость на русском

Джерело:

CNBC

Загроза повномасштабного вторгнення Росії на територію України та величезне скупчення військ поблизу кордону – яскраве нагадування про ранні стадії конфлікту. В тому числі йдеться й про реакцію світу фінансів.

У 2014 році РФ анексувала український Крим та почала війну на Донбасі, яка триває й досі. Реакція фінансових ринків на порушення Росією територіальної цілісності України не забарилася. 

Варте уваги Від валют до металів: чого чекати від ринків у 2022 році 

Реакція ринків на вторгнення Росії в Україну у 2014 році 

Наприкінці лютого 2014 року ралі на Волл-стріт згасло на фоні чуток про вторгнення Росії на територію України. Того тижня російський рубль впав до рекордно низького рівня щодо євро та до 5-річного мінімуму щодо долара. Українська гривня втрачала позиції на ринку через побоювання дефолту. Наступного тижня ринки продовжили реагувати: 

  • Німецький індекс DAX, який суттєво залежить від російського газу, втратив 3,3%. На той період це було максимальне падіння з травня 2012 року.
  • Того ж дня російські акції впали на 10,8%.

Як відреагували ринки на вторгнення РФ у 2014 році / Інфографіка CNBC

Активи мобільного оператора "МегаФон", які котируються у Москві, обвалилися на 11%. Акції нафтової компанії "Роснефть" впали на 4%, Газпрому – на 14,5%, а Сбербанку – на 15%. Крім того, удар прийняли й цінні папери російські компанії QIWI та Mobile Telesystems, які подешевшали на 11% і 12,6% відповідно.

Цікаво! Деякі іноземні компанії, які мають значне відношення до Росії та України, теж зафіксували спад. Серед них французький автовиробник Renault, який того понеділка впав на 5% та  одна з найбільших фінансових організацій UniCredit з Італії, яка впала на 4,1%.

Що відбувається з російською валютою зараз: 

За оцінками Bloomberg, російський рубль обвалився на понад 5% за січень. Це максимальний показник серед ринків, які розвиваються. У зв'язку зі стрімким падінням рубля центробанк країни-агресорки вирішив припинити регулярні покупки іноземної валюти задля уникнення додаткового тиску на валюту.

Російський рубль втрачає позиції на ринку / Фото Unsplash

Важливо! Збройні сили України готові протистояти агресії Кремля та захищати нашу землю. До того ж міжнародні партнери підтримують суверенітет, територіальну цілісність України та готові вводити проти Росії нові посилені санкції.

Загроза нападу з боку Росії: що важливо знати

  • З кінця жовтня 2021 року Російська Федерація активно стягнула війська до кордону з Україною. Українські розвідники підтвердили цю інформацію та пояснили, що Кремль може напасти у січні – лютому 2022 року.
  • 24 січня 2022 року секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що біля українського кордону перебуває понад 100 тисяч російських військових. Крім того, їх супроводжують орієнтовно 10 – 11 тисяч додаткових військовослужбовців. Данілов також закликав українців не панікувати.
  • Міжнародна спільнота обіцяє запровадити жорсткі санкції проти Росії у випадку нападу на Україну. Зокрема, Джозеф Байден заявив, що США можуть ввести санкції безпосередньо проти самого президента Росії.