Базовий сценарій та ризики
Всі макроекономічні сценарії базуються на єдиному ключовому припущенні, яке суттєво впливає на прогнозування багатьох економічних показників. Воно стосується того, коли, як і з якими умовами завершиться війна в Україні, розповідають Олександр Печерицин, директор департаменту аналітичних досліджень Райффайзен Банку, та Сергій Колодій, головний експерт з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку.
Читайте також: Планшети для навчання: як Райф підтримує дітей-переселенців
Базовий сценарій передбачає:
- завершення активних бойових дій до середини наступного року;
- продовження поступової трансформації економіки та її регулювання до довоєнного стану;
- обережний початок фази відновлення, з можливим зняттям обмежень воєнного стану з другого півріччя 2025 року.
Причому за таким сценарієм ми прогнозуємо притік іноземної допомоги, достатньої для повного покриття дефіциту бюджету з подальшою можливістю Нацбанку контролювати стабільність валютного ринку.
Водночас ризики, що були наявними впродовж всіх років війни, збережуться й у 2025 році, принаймні в першій його половині. Йдеться про:
- безпекові фактори;
- перебої з постачанням електроенергії;
- руйнування інфраструктури та виробничих потужностей через повітряні атаки.
Водночас до цих факторів додається ризик призупинення (чи гальмування) економічного зростання через нестачу робочої сили. Також існує ймовірність того, що інфляція перебуватиме на високих рівнях довше, ніж передбачалось базовим прогнозом. Це змусить Нацбанк вдатись до активніших дій щодо жорсткої монетарної політики. Такий крок, своєю чергою, може негативно впливати на темпи економічного відновлення.
Чи продовжиться економічне зростання у 2025 році
Економічне зростання у 2025 році продовжиться, причому, за оцінками аналітиків, його темпи можуть пришвидшитися до 4,9%. До того ж вбачаються перспективи для нарощування власного випуску військового обладнання та зброї, у тому числі завдяки підвищеному фінансуванню і з боку держави, і міжнародних партнерів.
Україна поступово перетворюється на державу з високим рівнем виробництва широкого комплексу різних видів озброєння, на кшталт Південної Кореї або Ізраїлю. Також ми бачимо, що декілька провідних компаній із виготовлення зброї анонсували початок виробництва вже у 2025 році,
– стверджують Олександр Печерицин та Сергій Колодій.
Темпи росту економіки України / Інфографіка Райффайзен Банку
Економічне зростання буде підживлюватися збільшенням заробітних плат у приватному секторі та зовнішнім фінансуванням.
Крива зміни зарплат у доларах США / Інфографіка Райффайзен Банку
Одним з основних джерел надходжень коштів стане фінансування, забезпечене доходами від заморожених активів росії. Тобто нарощення військової потужності (“від’ємна демілітаризація”) буде забезпечена грошима від країни-агресора.
Вже у 2024 році офіційна статистика фіксує достатньо сильне (понад 22% у річному вимірі) та стабільне зростання зарплат, яке, за нашою оцінкою, продовжиться й у 2025 році, але з дещо нижчою динамікою (близько 17% у річному вимірі). Зростання зарплат та збільшення вакансій фіксується і провідними сайтами з пошуку праці,
– розповів Олександр Печерицин.
Втім, як зазначають експерти, для забезпечення економічного зростання, закриття бюджетного розриву та підтримки стабільності валютного курсу Україна потребує значного обсягу зовнішнього фінансування.
Те, що Україна може отримати з урахуванням поточної ситуації, визначається в кооперації з Міжнародним валютним фондом. Тому своєчасне виконання визначених структурних маяків та перегляд програми розширеного фінансування є важливим елементом визначення обсягів зовнішнього фінансування.
Наразі ми бачимо узгоджений обсяг близько 38 мільярдів доларів зовнішнього фінансування поточних бюджетних потреб на 2025 рік. Додаткове фінансування на масове відновлення залежить від безпекових ризиків, хоча ми бачимо, що роботи з відновлення відбуваються постійно коштом державного і місцевих бюджетів та приватних інвесторів,
– пояснили експерти.
Україна входить у 2025 рік зі значно більшою прогнозованістю щодо зовнішнього фінансування, адже має:
- співпрацю з МВФ;
- Ukraine plan з ЄС;
- нову програму використання доходів від заморожених активів росії від G7;
- затверджені домовленості з окремими країнами.
Обсяг зовнішнього фінансування з 2022 по 2025 рік / Інфографіка Райффайзен Банку
Які фактори впливатимуть на валютний ринок України у 2025 році
Стабілізація надходжень міжнародної допомоги, зокрема від ЄС, у кінці І кварталу, а пізніше – й рішення США надати свій пакет допомоги у квітні позитивно вплинули на ринкові настрої, а також на спроможність Нацбанку тримати валютний ринок та курс під контролем.
Обмін валюти в Україні / Фото Shutterstock
Проте важливе рішення регулятора запровадити наймасштабніший із початку війни етап валютної лібералізації наприкінці травня відповідним чином розширило дефіцит валюти влітку, що позначилось на ринкових трендах.
За фундаментальними критеріями для формування курсу на валютному ринку ключовими факторами виступатиме профайл експорту та імпорту. Тобто існування поточного експортного коридору морським шляхом (плюс позитивні прогнози щодо нового врожаю) будуть ключовими факторами підтримки експорту.
Проте за активних бойових дій буде майже неможливо досягнути балансу на ринку завдяки лише зміні обмінного курсу. Тому важливим елементом курсової політики на наступний рік залишиться обсяг міжнародної допомоги, достатній для підтримки ринку й обмінного курсу інтервенціями Нацбанку.
Поки що, за поточним сценарієм, обсягу цієї допомоги буде достатньо для балансування ринку. Також досить впливовим фактором буде політика Нацбанку щодо подальшого послаблення валютних обмежень. Якщо це відбудеться, то додатковий тягар підтримки ринку через збільшення дисбалансу знову ж таки лягає на плечі регулятора і його можливості підтримувати ринок,
– пояснив Сергій Колодій.
Експерти Райфу не вважають, що є підстави для паніки, хоча визнають, що інфляція і девальвація продовжуватимуться й у 2025 році. За їхніми прогнозами, ціни зростатимуть швидше до весни наступного року, але після цього темпи зростання знизяться, як це було у 2023-му, коли інфляція поступово зменшувалася.
Зверніть увагу! Олександр Печерицин та Сергій Колодій очікують, що в кінці року зростання цін сповільниться до 8%, і девальвація гривні буде на рівні цього показника.
Однак виникає питання, чи перекриють інвестиції у гривневі активи девальвацію гривні та інфляцію. Експерти вважають, що так.
Особливо це стосується купівлі військових облігацій, які наразі пропонують дохідність у 15 – 16%, що відчутно перекриває прогнозну девальвацію,
– резюмують експерти.
За словами фахівців, можна придбати облігації в доларах або євро, що принесуть дохідність 4% та 2% відповідно. Так само це стосується і строкових депозитів для фізичних осіб, однак на відміну від облігацій, на відсотки за депозитами накладаються ПДФО та військовий збір.
Портфель облігацій (ОВДП) у власності населення України, мільярди гривень / Інфографіка Райффайзен Банку