У серпні інфляція у країнах Європи досягла нового максимуму 9,1% у річного розрахунку, згідно з останніми офіційними даними. Це посилило очікування щодо чергового підняття ставки Європейським центробанком (далі ЄЦБ)

Цікаво Онлайн-професії в тренді: експертка розповіла про цікаву опцію та реальні можливості

Новий максимум інфляції у Європі

Інфляція у Європі перевищила прогнози аналітиків, які вважали, що це показник зупиниться на рівні 9%. Тоді як у країнах Єврозони, які використовують євро, у липні інфляція дорівнювала 8,9%. Це означає, що темпи зростання цін різко пішли вгору.

Водночас так звана базова інфляція теж досягла нового історичного піка 4,3%. Це показник вираховують без цін на продукти, енергетику, алкоголь та тютюн, тобто одиниці вартість яких часто змінюється. Базова інфляція – це довгострокова тенденція рівня цін. Низка проблем у Європі лише сприяють зростанню інфляції. Принаймні так заявив старший економіст ING Берт Колійн.

Криза постачання газу та посухи посилюють поточний тиск з боку пропозиції на інфляцію. Оскільки економіка стрімко сповільнюється – і, можливо, вже скорочується питання полягає в тому, наскільки ЄЦБ потрібно натиснути на гальма,
– додав експерт.

Нагадаємо, що одним із важливих факторів впливу в Європі є енергетичний сектор. Зокрема, стрімке подорожчання природного газу в регіоні фіксують через перебої постачання сировини з росії. Але загалом ця ситуація є унікальною.

Наступна зустріч ЄЦБ запланована на 8 вересня, де можуть ухвалити рішення про підняття базової ставки на 75 базових пунктів. Це також може посилити тиск на очікування щодо аналогічного кроку від Федерального резерву, який має повідомити про свій наступний крок ближче до кінця вересня.

Реакція США

За стрімким зростанням інфляції у Єврозоні уважно стежать у США, де також у 2022 році зафіксували пікові ціни за понад 40 років. Річ у тому, що Федеральна резервна система США неохоче відмовлялася від підвищення процентних ставок, попри зниження загального цінового тиску протягом літа.

Очільник американського центробанку наголосив, що їм потрібно впевнитися у тому, що інфляція справді пішла на спад, перш ніж змінювати монетарну політику. На сьогодні, ФРС проводить одну з найжорсткіших монетарних політик у світі.