Нове джерело прибутку повинно йти в ногу з інноваціями, приносити кошти, але пасивно, а найголовніше, – зацікавити саме вас. Відтак, складаючи усі фактори разом, можна зробити висновок, що найкраще як для додаткового, так і для основного заробітку на сьогодні підходять розумні інвестиції.

Зверніть увагу Золото має шанси на "повернення": на які фактори варто звернути увагу вже сьогодні

24 Канал поговорив з Оленою Стаховою, учасницею проекту Ladies Invest Club в Україні та авторкою курсу "Інвестиції й трейдинг від А до Я", яка розповіла про те, чому кожному варто звернути увагу на інвестиції та трейдинг.

Наше суспільство звикло, що у бізнесі можуть бути лише чоловіки, але стать давно перестала визначати успішність. Тому дуже показово, що про інвестиції та трейдинг можуть розповідати жінки, адже це є нормою. З чого ви починали та як ви дійшли до такого рівня успішності?

Для того, щоб починати будь-яку справу, потрібно розуміти її переваги, потрібно собі чітко ставити цілі. Я завжди розуміла, що інвестиції та трейдинг – це про перспективу. Понад 17 років тому, коли я почала лише знайомитися з цією сферою, не у кожного був ще інтернет вдома, але я усвідомлювала, що за цією сферою майбутнє.

Для того, щоб розуміти, в чому перевага і що буде розвиватися, потрібно дивитися на країни, які уже успішні. 70 років тому у США вже процвітало інвестування, до нас воно тільки зараз приходить. Якщо порівнювати жінок і чоловіків, то так, жінки в цій сфері також успішні, але завдяки тому, що це незрозуміла сфера і її потрібно вивчати, вони дуже обережно до цього ставляться.

Мені ж допомогла віра в те, що я буду тут отримувати хороші прибутки, адже я ніколи не хотіла ходити на роботу з 9 до 18, щоб отримувати лише заробітну платню. Я завжди прагнула знайти ту можливість, де від моїх знань буде залежати рівень мого заробітку.

Особисто знайома з людьми, які ставляться до інвестицій та трейдингу в Україні з упередженнями та побоюваннями, бо вірять лише у традиційні способи заробітку. Втім, історії успіху про суттєве збільшення капіталу осіб, які працюють та показують чималі здобутки у цій сфері, не можна обійти стороною. Чому виникають такі негативні думки про інвестиції та трейдинг та як розвінчати стереотипи щодо цього?

Нас завжди лякає те, чого ми не розуміємо, а інвестиції й трейдинг – це щось з цієї категорії. Також є багато шахрайських схем, які користуються тим, що люди чогось не розуміють.

Для того, щоб у своє життя привести нову сферу, потрібно починати з її вивчення, а не сліпо довіряти комусь, хто обіцяє надприбутки. Надприбутки завжди бувають у пастці, як кажуть. Тут варто ставити на ваги ваші переконання: що це вам потрібно, і час, який ви будете виділяти для вивчення, ну і результат. Результат тут може бути дуже гарним.

Ми живемо в дуже складні часи. На нашу долю припала пандемія коронавірусу, (повномасштабна, – ред.) війна й через ці життєві ситуації тільки зараз ми почали усвідомлювати, що робота може бути віддаленою, що потрібно залежати не лише від одного виду прибутку.

Як почати займатися інвестиціямиНові можливості для кожного / Фото Shutterstock

Якщо ми залишаємося без роботи, бажано мати пасивний дохід. Хоч невеликий, але краще, щоб він був. І тому зараз дуже багато людей починають цікавитися детальніше інвестиціями, трейдингом. Зокрема, з точки зору правильного підходу до цього питання: спершу щось дізнатися, а потім починати робити перші кроки.

До речі, одним із найпростіших "стопів" для роботи у галузі інвестицій є думка про те, що це зможуть зробити лише професіонали, які займаються цим багато років. Як пояснити, що такі твердження далекі від правди?

Вчитися потрібно, так, це правда. Вчитися в університеті 5 років – ні, не потрібно. Достатньо пройти курс навчання, який триває, як правило, не більше як місяць або два. Завдяки цьому вдасться зрозуміти базові поняття, як рухатися в цих напрямках. Тому що інвестиції на фінансових ринках дуже різноманітні.

Найпростіший спосіб інвестування – це портфель легендарного інвестора Воррена Баффета, який у публічному доступі. Ви бачите, в які акції інвестує Баффет. Нічого ж не заважає брати та копіювати досвід успішних інвесторів.

Ми розуміємо, що будь-яку сферу потрібно опановувати, вивчати та досліджувати. Йдеться навіть про найлегшу галузь. Що потрібно робити, аби почати свій шлях у сфері трейдингу та інвестицій?

По-перше, потрібно прийняти рішення, що ви хочете в цьому розібратися. І повірте, в цей момент для вас відкривається світ нових можливостей. Як тільки почнете ставити навіть тому ж Google правильні питання, як-от: "Що таке інвестиції?", "Як на цьому заробляти?", – ви знайдете безліч інформації та відповідей.

З іншої сторони, в "гуглі" справді можна знайти, для прикладу, всі закони України, але чомусь все ж таки люди звертаються до юристів, які допомагають розв'язувати необхідні юридичні питання.

Певною мірою схожий принцип діє й з інвестиціями та трейдингом, адже для того, щоб швидше опанувати цю сферу, бажано пройти збалансований курс навчання, який побудований від найпростішого до найскладнішого. Але, знову ж таки, якщо ви ставите для себе ціль, що вам це цікаво, то всі відповіді на ці питання реально безплатно знайти в інтернеті.

Як почати займатися інвестиціямиНові можливості для кожного / Фото Shutterstock

Розкажіть більше про заняття, які можуть допомогти, які курси можуть додати впевненості у своїх можливостях, дати більше практики, ніж теорії, та допомогти звичайним людям заробляти?

Я займаюся інвестиціями більш як 17 років, працюю на реальних рахунках понад 15 років. Увесь свій досвід я вклала в курс навчання "Інвестиції і трейдинг від А до Я". На цьому курсі ми опановуємо все від найпростішого до найскладнішого.

Він і називається інвестиції та трейдинг, тому що людина не може зразу відповісти собі на питання: "А хто я: трейдер чи інвестор?". Для того, щоб дати ці відповіді, потрібно знати всі можливості, які пропонують фінансові ринки. Тому ми вивчаємо, як дуже швидку торгівлю, високоризиковану, так і як складати інвестиційні портфелі.

На курсі також є інформація про те, як працює економічна модель Гаррі Марковица, завдяки якій він отримав Нобелівську премію з економіки, як обирати акції у портфель. Ба більше, курс "Інвестиції й трейдинг від А до Я" охоплює різноманітні спрямування: і криптовалютний ринок, і фондові ринки, і валютний ринок, і сировинні ринки.

Чи одразу потрібно інвестувати великі суми, якщо на початку шляху людина не має багато коштів для цього? Якщо ні, то як краще це робити?

Кожна людина самостійно ухвалює рішення, яка сума для інвестицій в неї є. Бажано, щоб сума ваших збережень була поділена на три частини:

  • Перша частина – кошти, які мають завжди бути під рукою. Тобто у будь-якій ситуації їх можна використати;

  • Друга частина – гроші, які людина готова вкласти в інвестиції;

  • Третя частина – це кошти, які можна вкласти у ще якісь фінансові інструменти.

Не потрібно всі гроші нести на фінансові ринки, це неправильно. Гроші повинні працювати в різних напрямках. Тож, яка сума повинна бути для того, щоб інвестувати на фінансових ринках?

  • По-перше, ці кошти має бути страшно втратити. Неправильний підхід – інвестувати у те, що мені не шкода. Якщо вам цього не шкода, то ймовірність втратити гроші буде дуже висока, оскільки сприйняття цього буде несерйозним.

  • Сума повинна бути комфортна у переоцінці у товари та послуги. Якщо людина звикла витрачати в місяць понад 1000 доларів, а з інвестицій буде заробляти 20 доларів на місяць, то, скоріш за все, вона не буде займатися цією справою. Тому початок депозиту повинен бути адекватним саме для вас.

Ще одне питання, яке виникає, коли мова заходить про інвестиції – це ризики та втрати. Проте і тут існує чимало спекуляцій. Тож, на які моменти, пов'язані з ризиками, варто звернути увагу, а на які – ні?

Варіантів, як балансувати між ризиками та прибутками, також дуже багато. Можна з 20 доларів заробити 200 доларів, але потрібно розуміти, що у перерахунку у відсотки це дуже великий надвідсоток. А це свідчить про порушення правил управління капіталом. Тобто йдеться про великий ризик.

Якщо відносно суми у 2000 доларів заробіток на місяць становить 200 доларів, то варто враховувати, що при цьому й ризики набагато менші. Зокрема, на вище згаданому курсі, в першу чергу, навчають балансувати між прибутками та ризиками.

Ця діяльність також дуже сильно пов'язана з психологічним ставленням до грошей. Якщо людина нормально ставиться до грошей, не готова грати, як в казино, мовляв, закрити очі й витратити всю суму, то у вас обов'язково усе це вийде.

Люди завжди хочуть швидко та багато. Тому їх нерідко цікавить питання, за скільки часу у сфері інвестицій можна отримати бажаний результат?

Я щойно відповідала про ризики, й тут знову вони перетинаються. Ви можете за місяць зробити 100%, але це й 100% ризик. Якщо казати про портфелі, складання портфелів і поступове збільшення, то цей інструмент може приносити до 30% річних, ну, може, 50% річних. При цьому це будуть помірні ризики. Якщо ви хочете взагалі мінімальні ризики та заробляти 10% річних, що більше, ніж банківський депозит, тоді портфель буде менш ризикований.

Інвестувати та займатися онлайн-трейдингом можна все життя, адже вікових рамок тут немає. Таким чином можна зробити висновок, що цілком реально вже у 35 – 40 років вийти на пенсію. Чи правда це?

Дуже багато зараз розповідають: попіклуйтесь про пенсію, нумо накопичувати тощо. Але необхідно розуміти кілька важливих моментів. Коли ви інвестуєте в портфель, це не так, як ви здаєте квартиру і щомісячно отримуєте орендну плату.

Ви інвестуєте в портфель, він починає працювати, але це не означає, що щомісяця вдасться отримувати однаковий дохід. В цьому місяці це може бути плюс 3%, в іншому місяці – мінус 5%, а ще через місяць – плюс 20%. Тому розраховувати на постійний відсоток заробітку з місяця в місяць тут не можна.

Як почати інвестувати вже зараз Нові можливості для всіх, хто цікавиться інвестиціями та трейдингом / Фото Shutterstock

Тут більше підходить така формула: ваші гроші будуть зростати щорічно на певний депозит. І підбивати підсумки щорічно щодо того, скільки принесли вкладені кошти. Якщо починати інвестувати в цінні папери та утримувати позиції десятиліттями, то акція, яка коштує сьогодні 200 доларів, я вам даю 100% гарантію, 10 років тому коштувала набагато менше. Ось так тут працює все.