Смерть королеви Єлизавети знаменує початок нової ери: які виклики стоять перед Британією
Джерело:
CNBCСмерть королеви Єлизавети ІІ по-справжньому сколихнула увесь світ. Для Великої Британії це не просто трагічна подія, але початок нової ери для країни зі складу G7.
Проте наразі початок нового періоду для Великої Британії, зокрема, пов'язують з економічною нестабільністю.
Актуально Вибір професіоналів: що потужні банки радять робити в умовах кризи
Період масштабних змін для Британії
Наразі Велика Британія проходить через унікальні зміни. Нова лідерка уряду Ліз Трасс не просто зайняла цю посаду буквально за 2 дні до смерті королеви Єлизавети ІІ, але й буде вимушена працювати із серйозними викликами:
- найгірші економічні перспективи для Великої Британії за багато років;
- поглиблення кризи в енергетичному секторі;
- зростання нерівності у суспільстві.
Всього за кілька годин до смерті королеви, яка була на престолі 70 років, Ліз Трасс почала роботу із формування своїх планів щодо розв'язання кризи вартості життя у Великій Британії. Зокрема, йдеться про масштабний пакет стимулів для допомоги британцям з оплатою рахунків за електроенергію.
До теми! Суми у платіжках жителів Великої Британії стрімко пішли вгору після повномасштабного нападу росії на Україну. Річ у тому, що до цього у країні все популярнішою ставала петиція щодо бойкоту оплати рахунків за електроенергію.У британському Мінфіні додали, що пакет стимулів на понад 100 мільярдів фунтів стерлінгів має знизити рекордну інфляцію на 4 – 5 пунктів. Проте експерти вважають, що це може ще більше ускладнити завдання для Банку Англії щодо стримування рекордно високих цін, стимулюючи витрати на товари та заробітну плату.
У серпні Банк Англії ухвалив рішення про рекордне підняття процентної ставки за 27 років – до 1,75%, аби вгамувати інфляцію. Тоді як серед країн G7 саме у Великій Британії цей показник на найвищому рівні й становить 10,1%.
Очікування інвесторів та рецесія
Загалом інвестори очікують ще одного підняття базової ставки на 50 пунктів уже на наступній зустрічі Банку Англії. Водночас є й такі, які вважають, що центробанк буде змушений діяти агресивніше та швидше.
Ще один важливий фактор впливу – ризик початку рецесії в економіці Великої Британії. У Goldman Sachs минулого тижня заявили, що криза може настати уже в четвертому кварталі 2022 року, повторюючи попередні прогнози Банку Англії.
Загалом зараз британці готуються до важкої зими як для бізнесу, так і для домогосподарств. Крім того, минулого тижня фунт стерлінгів обвалився до мінімуму за 37 років. Це зафіксували на торгах на валютному ринку 7 вересня 2022 року. Саме так відреагували інвестори на погіршення економічного ландшафту Великої Британії на чолі з новою лідеркою Ліз Трасс.