Річ у тому, що з після початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія збільшила обсяги постачання нафти до країн Азії. Одним з лідерів за рівнем імпорту стала Індія. Проте у Росії є проблема з валютою.
Варте уваги Від рецесії до зиску: як здобути перевагу у складні часи
Торговий дисбаланс між Росією та Індією
Через використання індійської національної валюти зростає торговий дисбаланс у відносинах між Росією та Індією. Загалом кожного місяця офіційна Москва накопичує до 1 мільярда доларів у рупіях на рахунках індійських банків.
Проте у Росії немає можливості використати ці кошти. Для прикладу, за перший квартал 2023 року дефіцит зовнішньої торгівлі з Індією зріс до 14,7 мільярда доларів. Наслідки для держави-агресорки зовсім невтішні:
- Російським компаніям досить складно обміняти індійську валюту на рублі;
- Головна причина – валютні обмеження.
Відтак прогнозують, що через торговий дисбаланс на рахунках індійських банків осідатимуть від 2 до 3 мільярдів доларів кожного кварталу, які Росія не буде мати змоги використати.
Які опції розглядають
Згідно з даними Bloomberg, сторони вивчають різні варіанти для розв'язання цього питання. Зокрема, Індія пропонує вкладати надлишки рупій у цінні папери. Центральний банк Індії як варіант висунув державні облігації власної країни.
Другий варіант – інвестиції російських компаній в індійські ринки. Також розглядають опцію з використанням рупій для інвестування інфраструктурних проєктів в Індії в обмін на цінні папери.
Найважливіше, що Росія загалом майже не має права голосу, адже країна через агресію проти України втратила важливий ринок збуту – Європу. Тож офіційна Москва має зважати на те, що пул покупців не є надто великим. Тобто, ринок збуту в Індії буде вкрай складно замінити.
Джерела видання додають, що Росія підтримує лише варіант з використанням валют третіх країн під час торгів. Йдеться про юань, дирхам Об'єднаних Арабських Еміратів.