Роль іноземної валюти в Україні

Наявність іноземної валюти в країні – це своєрідна ознака стабільності, яка є особливо важливою у часи турбулентності, як-от війна чи пандемія.

Варте уваги Найдорожча валюта світу: яка грошова одиниця випередила долар та євро

Крім того, залучення іноземних банкнот вкрай важливе для розвитку інвестування в країну. Річ у тім, що наявність "твердої валюти" створює більш сприятливі умови для інвесторів, які бажають мінімізувати ризики і зберегти свої активи.

Для багатьох українців іноземна валюта є надійним інструментом особистих збережень, оскільки вона менш схильна до інфляції та девальвації, порівняно з національною. Вкладення заощаджень в долари чи євро дозволяють зберегти купівельну спроможність накопичень і мінімізувати ризики втрати капіталу.

Зауважимо! Варто враховувати досвід українців з курсами валют після 1991 року. Комбінація економічної нестабільності після здобуття незалежності, гіперінфляції та проблеми у банківському секторі сприяли створенню культури зберігання грошей в іноземній валюті. До слова, найчастіше українці обирають долари США та євро.

Шлях іноземних валют до України

До 2022 року іноземну валюту в Україну завозили з допомогою літаків, але цей варіант поки недоступний, адже діє заборона на польоти для цивільної авіації. Відтак довелося оперативно шукати нові логістичні шляхи для постачання банкнот в Україну.

Цікаво! Швидко зорієнтуватися та почати діяти вдалося Райффайзен Банку, який одним із перших після початку повномасштабного вторгнення побудував сухопутну логістику доставки іноземної валюти в Україну.

Віктор Гаркуша

Директор департаменту грошового обігу, інкасації коштів та перевезення валютних цінностей банку

Близько 70% усієї готівкової валюти у 2023 році завіз в країну Райф. При цьому, ми весь час відслідковуємо якість ввезеної валюти, обмінюємо зношену та вивозимо її з ринку.

Якими є тенденції ринку та запити українців

На сьогодні Райффайзен Банк регулярно постачає закордонну готівку в Україну – кожні 3 – 5 днів! Головна ціль – забезпечити українцям надійний і постійний доступ до іноземної валюти. Для прикладу, за перші 6 місяців 2024 року (січень – червень) фінустанова доставила на 33% більше банкнот євро, ніж зазвичай. Це повʼязано зі зростанням популярності єдиної валюти Єврозони в Україні.

Водночас доларів за аналогічний період доставили на 64,5% менше, порівняно з минулим роком. Це свідчить про те, що банк постійно стежить за запитом клієнтів та тенденціями на валютному ринку.

Важливо! Банк також консультує клієнтів щодо валідності та однакової вартості валюти різних років випуску.

Віктор Гаркуша додав, що у Райффайзен Банку фіксують зростання залишків на валютних депозитах серед своїх клієнтів. Йдеться як про фізичних осіб, так і великі компанії. Цей показник зростає і у доларах, і в євро.

Віктор Гаркуша

Директор департаменту грошового обігу, інкасації коштів та перевезення валютних цінностей

Водночас наш банк відстежує потреби клієнтів – терміни завершення строкових депозитів у інвалюті, скільки валюти торгується на міжбанку. Постійно маємо запас на 30 – 40% більше від потреб у готівковій валюті, щоб задовольнити будь-який попит, в тому числі у різних обласних центрах країни.

Онлайн-операції з валютою – це легко та доступно

Паралельно банк робить усе, аби подбати про потреби та інтереси клієнтів, які звикли користуватися онлайн-послугами. Зокрема, йдеться про такі опції:

  • кожного місяця Райффайзен Банк надає спеціальні пропозиції з купівлі валюти за зниженим курсом;
  • встановлює підвищені відсотки для валютних депозитів;
  • дозволяє легко слідкувати за зміною курсу, а також купувати валюту в декілька кліків у застосунках Raiffeisen Online та Raiffeisen Business Online.

Банк продовжує працювати над закриттям фінансових потреб своїх клієнтів, залишаючись при цьому надійним партнером як для фізичних осіб, так і бізнесу в умовах воєнного стану.