Які бульбашки з'являються на фінансових ринках: причини та потенційні наслідки

28 квітня 2023, 23:43
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Експерти не виключають, що політика Федеральної резервної системи США щодо підвищення базової ставки може призвести до того, що "фінансова бульбашка", що надувається в американській економіці, рано чи пізно лусне. Відтак це може спровокувати глобальну кризу на фінансових ринках.

Про варіанти опцій на випадок реалізації такого сценарію – розповідаємо у матеріалі 24 Каналу.

Варте уваги Наймасштабніші провали відомих інвесторів: головні уроки від легенд

Федеральний резерв не зупиняється

З 2022 року американський регулятор почав підвищувати ставку для боротьби з рекордно високою інфляцією. Минулого червня цей показник досягнув максимального рівня за останні 40 років9,1% річних.

Після того, як Федеральний резерв був змушений кілька разів збільшити ставку одразу на 0,75 пункту, досягнувши певного покращення ситуації та переглянув темпи збільшення цього показника.

Проте навіть на березневому засіданні 2023 року регулятор ухвалив рішення про чергове підвищення ставки – щоправда, всього на 0,25 пункту до 4,75% – 5% річних. На ринку вважають, що в найближчій перспективі Федеральний резерв не пом'якшуватиме політику за ставкою, і ця бульбашка, що надувається, в результаті вплине на розвиток усієї світової економіки.

Тривожні наслідки

Зростання ставки вже опосередковано призвело до краху кількох великих банків США. У березні менше ніж за тиждень у країні припинили роботу три банки з активами на 333 мільярди доларів. Найбільш чутливим для сектора стало банкрутство Silicon Valley Bank – цей кредитор став найбільшим банком, що розорився, за останні 15 років.

Після цього професор економіки Нью-Йоркського університету Нуріель Рубіні, який передбачив кризу 2008 року, заявив, що американська банківська система зіткнулася з серйозним викликом і рухається до колапсу. Крім того, підвищення ставки у США збільшує витрати для країн, що розвиваються на обслуговування державного боргу та вартість його рефінансування.

Це становить загрозу для держав з одночасним дефіцитом бюджету та торговельного балансу. Зростання вартості долара призводить до зниження доходів та збільшення витрат країн-експортерів.

Варто чекати на дисбаланс і серед основних фінансових активів. Якщо ставка Федерального резерву перевищить позначку у 6%, то це може призвести до провалу на ринку акцій, надмірного зміцнення долара США проти інших валют (насамперед проти євро) тощо. 

Сплеск на ринку криптовалют

На тлі зростання базової ставки інвестори сфокусували свою увагу на ринок цифрових активів, де основна криптовалюта – біткойн – з початку поточного року вже подорожчала більше ніж на чверть, перевищивши на певний час психологічну позначку на рівні 30 тисяч доларів за монету.

Інвестори переказують свої гроші з банківських депозитів, надійність яких тепер викликає у них сумніви у криптовалюти – як перспективніший актив. На ринку вже звучали сміливі прогнози, що у 2023 році вартість біткойна може підскочити аж до 1 мільйона доларів.

Важливо! Але не виключено, що у цьому секторі теж формується бульбашка, яка згодом може різко луснути. Це потягне за собою обвал вартості основних цифрових активів.

Крім того, зараз інвестори чекають на халвінг біткойна — дворазового зниження нагороди за "видобуток" цифрових монет, який відбудеться у 2024 році. Кожен халвінг сприяє зростанню ціни, тому учасники ринку очікують на позитивну динаміку від біткойна. Але їхні очікування можуть і не виправдатися. Відтак на цьому тлі можуть зафіксувати ще стрімкіше падіння ринкового курсу криптовалют.

Що радять інвесторам

У неоднозначній ситуації на світовому фінансовому ринку інвесторам краще діяти вкрай обережно та особливо виважено підходити до вибору активів. Сьогодні як ніколи актуальним стає принцип диверсифікації інвестиційного портфеля, згідно з яким "не варто складати всі яйця в один кошик".

Іншими словами, необхідно збалансувати власний портфель, використовуючи різні фінансові інструменти. Це можуть, зокрема, бути й акції найбільших компаній, і основні валюти, і дорогоцінні метали. Криптовалюти теж можна додати, але їхня частка повинна бути порівняно невисока – не більше 5 – 10%.

Ключовим фактором, при цьому, є вибір відповідної торгової платформи, яка надасть зручний доступ до різних інструментів і дозволить зручно керувати капіталом. Однією з таких платформ є Libertex, яку створила компанія Forex Club. Вона пропонує інвесторам понад 300 різних фінансових активів, включаючи:

  • Валюти та криптовалюти;
  • Акції світових компаній;
  • Фондові індекси;
  • Енергоносії й метали;
  • Інші активи.

Корисні опції та перші кроки

Libertex дозволяє буквально в одному вікні зручно інвестувати, як через мобільний додаток для операційних систем Android та iOS, так і з допомогою вебпрограми зі звичайного комп'ютера. Завдяки цьому кожен може легко управляти власним капіталом буквально у будь-якому місці, де є Інтернет.

Щоб почати інвестувати та отримувати прибуток, достатньо зробити кілька простих кроків. Алгоритм дій такий:

  • Відкрити та поповнити рахунок у торговій платформі Libertex;
  • Обрати актив;
  • Визначитися із сумою та напрямком інвестиції;
  • Далі можна купити або продати обраний фінансовий інструмент;
  • Після цього все, що залишиться зробити – дочекатися прибутку та закрити угоду.

Інструменти технічного аналізу та стрічка фінансових новин, що вбудовані в Libertex, допоможуть проаналізувати ринок. Завдяки безплатному деморахунку з віртуальними 50 тисячами доларів, які також є в Libertex, інвестор зможе відточити навички укладання угод, щоб потім в один клік перейти на реальний рахунок та почати заробляти.