Боротьба з "дропами" та проблеми для волонтерів: НБУ готує нові ліміти на перекази з карток
Уже незабаром у НБУ ухвалять рішення щодо обмежень p2p-переказів для фізичних осіб. Це буде зроблено для того, щоб зменшити використання банківських рахунків фізосіб як транзитних для відмивання коштів. Утім, це рішення може спричинити проблеми українським волонтерам, які допомагають армії.
Чому перекази з картки на картку під обмеженнями
Як розповів 24 Каналу економіст Ілля Несходовський, є певні схеми, за якими використовуються картки інших людей, через які проганяються кошти. У такий спосіб приховуються кошти, які приходять не зовсім ліквідно. Наприклад, нелегальний продаж тютюну, алкоголю, наркотиків тощо.
До теми НБУ обмежить перекази з картки на картку: в центробанку розповіли коли
Відповідно, на це НБУ вирішив спрямувати свої зусилля, запровадивши обмеження. Утім, за словами Несходовського, регулятор не визнає, що ця дія буде достатньо ефективна.
Тобто, іншими словами, на моє переконання, це просто трошки збільшить вартість здійснення таких транзакцій у зв'язку з цими обмеженнями, але разом з тим однозначно не припинить. Тому я не підтримую такі обмеження в тому вигляді, в якому зараз запропонував їх Національний банк.
Як відбуваються p2p-перекази
З англійської p2p, а саме peer-to-peer, означає "від особи до особи", що сьогодні є найпростіший спосіб списати визначену суму коштів з однієї банківської картки на банківську картку іншої особи впродовж усієї доби. Це можна здійснити за допомогою як мобільного телефона, так і комп’ютера."Дропи" та шахраї
Як пояснюють в НБУ, на ринку фіксується все більше аномальних використань банківських рахунків як транзитних для переказу коштів: торік обсяги транзакцій з картки на картку зросли з 210 мільярдів до 247 мільярдів гривень на місяць. Це називають схемою "дропів".
- Так звані дропи дають змогу шахраєві використовувати власний банківський рахунок за певну винагороду для того, щоб той, своєю чергою, використовував рахунок для тіньових операцій.
За словами голови НБУ, "дропи" – це небезпека не лише для державного бюджету, але й безпосередньо для фізичних осіб.
Віддаючи свої дані, картку, свій рахунок комусь на стороні, ти несеш відповідальність за все, що з цим рахунком зробили,
– каже Андрій Пишний.
Нардеп Ярослав Железняк опублікував дані, які свідчать, що один "дроп" пропускає за рік через себе 2 – 2,5 мільйона гривень.
Виходить так, що 80 тисяч таких схем, які виявив НБУ, – це десь 200 мільярдів гривень, які проходять через "дропів" в рік, по дуже консервативним оцінкам. І це тільки "дропи" по двох великих банках. Втрати ж податками будуть понад 50 мільярдів гривень,
– зауважив нардеп.
Що може змінитися для українців
Як пояснює Ілля Несходовський, раніше йшла мова про те, що ліміти щодо переказів будуть на рівні 30 операцій на місяць загальною сумою до 100 тисяч гривень.
Однак нещодавно заступник голови НБУ Дмитро Олійник запевнив, що від ліміту в 30 вихідних переказів відмовилися. Отже, готується лише обмеження на рівні 100 тисяч гривень.
Варто зауважити, що обмеження не стосуються переказів за реквізитами IBAN.Проблеми для волонтерів
Нові правила від Нацбанку можуть вдарити найсуттєвіше по волонтерах та військових, які збирають кошти на потреби війська.
Проблема полягає в тому, що рахунки волонтерів можуть бути заблоковані після набуття чинності норм щодо обмеження за переказами з картки на картку. Водночас довіри щодо того, що така ситуація не зачепить волонтерів, немає, пише воєнний кореспондент Богдан Мiрошников.
Економіст Олег Пендзин пояснює 24 Каналу, що волонтерське питання дійсно на сьогоднішній момент дуже актуальне.
Однак у цілому вже вирішено, що волонтерські картки будуть на особливому рахунку в банківських установах. І вони не підлягатимуть під обмеження НБУ. В кожному банку є служба, яка називається "фінансовий монітор". І ця служба має певні засади, як-от відслідковування сумнівних операцій. Відтак зараз просто відбуватиметься додатковий механізм контролю.
Як каже Пендзин, передусім обмеження стосуватимуться тих, хто не реєструється як фізична особа – підприємець, та тих, хто здійснює операції, обходячи оподаткування.
Крім того, зі слів Дмитра Олійника, банки робитимуть списки волонтерських рахунків та обмінюватимуться ними з іншими фінустановами.
Плюс зараз найбільші волонтери ідентифіковані у банку, тому ми вбачаємо, що ймовірність виникнення проблем буде мінімальна,
– резюмує заступник голови НБУ.