Укр Рус
10 липня, 16:10
2

Від середньовіччя до сучасності: якою була та як змінювалась гривня

Основні тези
  • Гривня є однією з найдавніших грошових одиниць Східної Європи, її назва походить від "гривна" — прикраси Київської Русі.
  • Сучасна гривня була введена після проголошення незалежності у 1991 році, замінивши купонокарбованець у 1996 році.

Гривня – одна з найдавніших грошових одиниць Східної Європи. Її назва походить від слова "гривна" – нашийної прикраси, яка в добу Київської Русі використовувалася також як міра ваги та платіжний засіб.

Якими були перші монети України

Перші українські монети – златники та срібляники – почав карбувати князь Володимир Великий наприкінці X ст. На них був зображений тризуб (майбутній герб України) лик Ісуса Христа, пише 24 Канал з посиланням на НБУ.

Дивіться також Розбагатіти на старих монетах: як заробити до 20 000 гривень за 25 копійок 

Це були одні з перших монет у Східній Європі, що містили власні символи, а не копіювали римські чи візантійські зразки.

Златники / фото НБУ

Після розпаду Київської Русі карбування монет припинилося, і грошами слугували срібні злитки-гривні. Лише у XIV ст. у Львові та Києві з’явилися нові монети – червоноруські півгроші та срібняки.

Гривня XX століття

У 1917–1921 рр., під час боротьби за незалежність, Україна вперше ввела власну валюту. 1 березня 1918 року Центральна Рада ухвалила закон про запровадження нової грошової одиниці – гривні, яка  поділялася на 100 шагів і дорівнювала 1/2 карбованця.

Цікаво! Перші банкноти розробив Георгій Нарбут, включивши в дизайн тризуб – символ княжих монет Володимира.

Гривня зразка 1918 року / фото НБУ

Бофони

Під час Другої світової війни ОУН-УПА використовували "бофони" – грошові знаки з національною символікою. Вони були поширені не лише в Україні, а й у сусідніх країнах. 

Бофони / фото НБУ

За 1939-1954 роки виготовлено близько 500 різновидів бофонів, які перебували у вжитку щонайменше у дванадцяти областях України та Білорусі, а також частково на території Австрії, Німеччини, Польщі, Словаччини та Чехії.

Сучасна гривня

Після проголошення незалежності у 1991 році Україна спочатку використовувала купонокарбованець, а 1996 року провела грошову реформу, запровадивши сучасну гривню.

Гривня зразка 2005 року / фото НБУ

Цікаво, що спочатку дрібні монети хотіли назвати "шагами" (навіть викарбували пробні зразки), але через політичний тиск обрали "копійку". Сьогодні Національний банк України випускає гривні за сучасними технологіями, з українськими історичними мотивами та навіть з додаванням льону.