Сергій Ніколайчук заявив, що навряд чи Україна повторить сценарій економічної ситуації у 1990-х. Тоді був масштабний дефіцит базових товарів, а інфляція налічувала тисячі відсотків. Він додав, що на сьогодні ситуація інша.

Варте уваги Долар та євро повернулися до знецінення: курс валют в обмінниках та на чорному ринку

Ситуація з інфляцією в Україні

Заступник глави НБУ назвав кілька підстав. Перш за все в Україні розбудовані державні інституції, тоді як якість макроекономічного менеджменту на зовсім іншому рівні. Ніколайчук заявив про непохитну віру у те, що у 2022 році вдасться уникнути тих помилок, які були зроблені у минулому.

Щодо гіперінфляції в Україні, то він висловив сподівання, що це дуже нереалістичний сценарій. У Нацбанку прогнозують, що наприкінці поточного року інфляція в Україні перетне рівень у 20%. Водночас Ніколайчук додав, що це той рівень, який можна контролювати.

Він є радше зображенням тих проблем, які країна відчуває під час війни. Але це не порівняти з тими тисячами відсотків, які Україна мала на початку 1990-х,
– сказав представник центробанку.

Що таке інфляція

Це тривале зростання загального рівня цін, що відображує зниження купівельної спроможності грошової одиниці. Варто зазначити, що чим вищий рівень інфляції у країні, тим більшу загрозу він несе для економіки.

Причини зростання цін

За словами заступника НБУ, на сьогодні на інфляцію в Україну, цілком ймовірно, найбільше впливає досить складна логістика у деяких регіонах країни. Зокрема, йдеться про продовольчі товари. Головна причина – блокування шляхів російськими окупантами. Відповідно дефіцит позицій впливає на ціни.

У травні інфляція у річному вимірі досягла 18%, згідно з офіційним звітом НБУ. Це на загальному рівні, проте в деяких регіонах ситуація інша.Наприклад, на Херсонщині цей показник дорівнює 35%, адже доступ до товарів для населення у цій області дуже непростий.

Сергій Ніколайчук підкреслив, що також варто враховувати й загальний стрибок цін на глобальному рівні, в тому числі й в нашому регіоні. Наприклад:

  • в Естонії інфляція злетіла майже до 19%,
  • у Польщі цей показник дорівнює 12%,
  • у Чехії 14%.

Суттєво це повʼязано з наслідками цинічної війни Росії в Україні й подорожчанням продуктів та пального.

Цікаво – до України прибув прем'єром Люксембургу: дивитися відео