У п’ятницю зафіксували, що турецька ліра піднявлася на понад 50% завдяки підтримці державних ринкових інтервенцій на мільярди доларів і обіцянки, що уряд покриє втрати від різниці курсу за певними депозитами.

Варте уваги Прості правила формування власного бюджету: як досягти фінансової стабільності

Що відбувається з турецькою лірою

У понеділок, 20 грудня, нацвалюта Туреччини обвалилася до нового історичного мінімуму17,8 ліри за долар. Згідно з іншими даними валюта знецінилася до 18,4 ліри за долар. Це сталося після багатомісячного падіння через зниження процентних ставок і побоювань щодо інфляції.

Проте пізніше того ж дня чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган оприлюднив схему, за якою держава відшкодовуватиме збитки за депозитами у лірах, які конвертовані в іноземну валюту. Це спричинило найбільше денне зростання в історії.

Турецька ліра завершує тиждень зі стрімким підйомом / Фото Getty Images

За словами міністра економіки Туреччини, у рамках плану боротьби з доларизацією за чотири дні поспіль жителі країни встигли конвертувати тверду валюту у ліри майже на 900 мільйонів доларів.

Що таке тверда валюта

У макроекономіці так називають безпечну або сильну валюту. Йдеться про будь-яку валюту, яка торгується у всьому світі та має статус надійного та стабільного запасу вартості.

Нацвалюта Туреччини отримала необияку підтримку завдяки тому, що трейдери та економісти називають продажем долара через чорний хід, а саме державні банки за підтримки центробанку. Згідно з підрахунками трьох банкірів, які розмовляли зі ЗМІ, лише за перші три дні тижня чисті валютні резерви центрального банку Туреччини знизилися на 8,5 мільярда доларів. За їхніми словами, у грудні падіння склало майже 18 мільярдів доларів.