Такі дані оприлюднив Український ветеранський фонд, інформує 24 Канал. Окрім того, у 71% опитаних українців серед близьких є ті, хто є або був у ЗСУ. Членам родин захисників також можуть бути цікаві можливості для розвитку власного бізнесу.

Читайте також Як Райф допомагає ветеранам повернутися до цивільного життя: гранти, протезування та змагання

Новий старт у вигляді власної справи може стати корисним не лише для самих ветеранів та членів їхніх родин, але й для країни. Єдине, з чим може виникнути проблема – фінансування.

Саме тому ще у 2022 році Райффайзен Банк та агропромхолдинг "Астарта-Київ" започаткували грантову програму "Сміливі". Ініціатива включає освітню, фінансову та практичну допомогу для розвитку малого бізнесу в Україні. З 2024 року до співпраці долучилась група компаній Vodafone Україна. Партнерами з впровадження є благодійний фонд "Повір у себе".

Програма "Сміливі" – підтримка ветеранських бізнесів у сучасних реаліях

"Сміливі" – це грантова програма, яка допомагає ветеранам, членам їхніх сімей, внутрішньо переміщеним особам та малим підприємцям розвивати як нові, так і вже існуючі бізнес-ідеї.

  • У межах програми учасники отримують гранти до 280 тисяч гривень на обладнання для розвитку своєї справи.
  • Переможці отримують доступ до освітніх курсів та практикуються на агропідприємствах "Астарти".
  • Наразі розпочато четверту хвилю ініціативи. Щоб подати заявку, достатньо заповнити форму за посиланням до 20 січня 2025 року.

Головна мета "Сміливих 4.0." – соціально-економічна інтеграція ветеранів та членів сімей військовослужбовців, що сприятиме зміцненню економіки та самозарадності громад під час війни та у період післявоєнного відновлення.


Програма "Сміливі" дає можливість розвивати малі бізнеси / Фото Райффайзен Банку

Перша хвиля проєкту стартувала у листопаді 2022 року. За три хвилі фінансування від Райффайзен Банку склало 20 мільйонів гривень.

У рамках ініціативи надаються гранти на підтримку людей обладнанням і матеріалами, щоб вони могли розпочати економічну діяльність із самозайнятості чи мікропідприємництва. Для цього їм потрібно пройти відбір та навчання, скласти свій бізнес-план та захистити його перед експертами.

За весь час існування програми "Сміливі" було успішно запущено три хвилі, під час яких:
– профінансовано 103 ветеранських та 64 малих бізнеси;
– створено понад 1 200 робочих місць;
– отримано понад 900 заявок;
– проведено 18 місяців навчання та менторської підтримки.


Стратегічна підтримка ветеранських бізнесів у межах програми "Сміливі" / Фото Райффайзен Банку

Як розповідає Олександр Писарук, СЕО Райффайзен Банку, під час реалізації проєкту проявляються найкращі якості українського народу – креативність, адаптивність, ініціатива, здатність виживати, бути успішними за будь-яких умов.

Олександр Писарук

СЕО Райффайзен Банку

Я працював за кордоном, відповідав на попередніх місцях роботи за бізнес у різних країнах, спілкувався з людьми в усьому світі. Але я не можу собі уявити, де ще в таких умовах люди могли робити те, що роблять українці сьогодні.

Наталія та Тетяна Ковпак: сімейний бізнес, що допомагає героям відновлюватися
Наталія Ковпак і її донька Тетяна заснували центр хребта "POSTAVA", що став справжнім порятунком для багатьох у Кам'янці-Подільському.

До 2022 року родина Ковпаків жила в нині окупованому Бердянську. Там вони вели приватний бізнес із реабілітації. Однак події після 24 лютого 2022 року змусили їх шукати новий дім та можливості для відновлення справи.

Релокація була непростою: сім'я переїхала лише з чотирма авторськими тренажерами, які вдалося вивезти. Потім чоловік Наталії вступив до лав ЗСУ, а вона з донькою вирішила відкрити новий реабілітаційний центр на заході країни.


Команда центру "POSTAVA" / Фото Райффайзен Банку
У "POSTAVA" надають допомогу пацієнтам із захворюваннями хребта й суглобів, зокрема військовим, які потребують швидкого відновлення, щоб повернутися до служби.

З появою центру попит на реабілітаційні послуги почав швидко зростати, однак ресурси були обмежені. Грант від "Сміливих" допоміг забезпечити центр апаратом ультразвукового електролікування, який значно покращує якість послуг. Завдяки цьому обладнанню можна швидко знімати запалення, біль і прискорювати відновлення пацієнтів.

Наталія та Тетяна мріють повернутися до рідного Бердянська після перемоги, щоб відновити свій бізнес там і допомагати своїй громаді.

Програма "Сміливі" має амбітні та важливі місії:

  1. Сприяння розвитку малого бізнесу.

Малий бізнес створює робочі місця, забезпечує стабільність громад і сприяє регіональному розвитку. Тому програма покликана допомагати малим підприємцям зберігати й масштабувати свою діяльність.

  1. Розвиток ветеранського підприємництва.

Ветеранський бізнес є ключовим напрямком програми. Він не лише сприяє соціальній адаптації ветеранів та їхніх сімей, але й залучає до підприємницької діяльності внутрішньо переміщених осіб.

  1. Освітня підтримка підприємців.

Учасники програми отримують необхідні знання для ведення бізнесу. Освітній компонент спрямований на забезпечення підприємців інструментами для ефективного управління своїми компаніями.

  1. Сприяння економічному розвитку регіонів.

Програма орієнтована не лише на допомогу окремим підприємцям, а й на зміцнення економічної бази регіонів. Кожен грант, створене робоче місце або успішний бізнес-проєкт сприяє загальному зростанню та стабільності місцевих громад.

Сергій Маньківський: бізнес, що вирощує нішеві культури
Сергій Маньківський із Полтавської області вирішив зробити внесок у розвиток економіки, розпочавши незвичайний фермерський проєкт.

Сергій зі своєю дівчиною та її батьком почав вирощувати нішеві культури: спаржу, батат, артишоки й навіть бам'ю. Річ у тім, що такі овочі рідко зустрічаються на полицях українських магазинів, але попри все мають значний попит завдяки своїм корисним властивостям.

Сергій Маньківський із власноруч вирощеною спаржею / Фото Райффайзен Банку
Зараз фермер мріє, щоб про українські овочі дізналися у всьому світі. Для цього він планує розширювати асортимент і вдосконалювати виробництво.

Грант від "Сміливих" дозволив Сергію придбати морозильну камеру для зберігання продукції та обладнання для виготовлення батату фрі, чіпсів і борошна.

Його господарство стало прикладом, як можна створювати інноваційний бізнес навіть у складні часи. Крім того, Сергій переконаний, що праця на землі – це внесок у майбутнє країни.

Як приєднатися до грантової програми "Сміливі 4.0"

Наразі триває реєстрація на четверту хвилю програми. Щоб подати заявку, достатньо заповнити форму за посиланням до 20 січня 2025 року.

Заявку на грант можуть подати наступні категорії учасників:

  • ветерани;
  • члени родин ветеранів та військовослужбовців;
  • члени родин полонених, зниклих безвісти та загиблих захисників і захисниць.

Крім того, якщо учасники програми ще й створюють додаткові робочі місця, то матимуть більше шансів отримати підтримку для реалізації своїх ідей.

Програма охоплює сім областей України: Вінницьку, Житомирську, Полтавську, Тернопільську, Харківську, Хмельницьку та Чернігівську.

Програма покликана допомогти долати бар’єри адаптації та самореалізації, пов’язані з браком ресурсів або знань.

Микола Жадан: захисник, який розвиває фермерську справу
Микола Жадан зараз – не лише військовослужбовець, який служить на Сумському напрямку, але й одночасно фермер із великим досвідом.

Ще до мобілізації Микола займався сільським господарством, вирощував кукурудзу, соняшник та сою на великих площах. Він на власній ділянці площею 1,5 гектара посадив горох без хімічних домішок, адже вірить, що натуральні продукти є основою здоров'я.

Коли лікувався у госпіталі, дізнався про грантову програму "Сміливі". У перервах між службою та реабілітацією чоловік створив бізнес-план і подав заявку. Отриманий грант допоміг йому придбати навісне обладнання для трактора, яке полегшує обробку землі й дозволяє працювати ефективніше.


Обладнання, яке отримав Микола завдяки проєкту "Сміливі" / Фото Райффайзен Банку

Як зароджувалась грантова програма "Сміливі"

На початку повномасштабного вторгнення агропромхолдинг "Астарта" разом із партнерами започаткували гуманітарний проєкт Common Help UA.

  • Ініціатива допомагала людям у найрізноманітніших питаннях: від евакуації та розселення до забезпечення їжею, одягом і ліками.
  • Також у рамках проєкту підтримували медичні заклади та громади, що постраждали, відновлювали будівлі та облаштовували приміщення для внутрішньо переміщених осіб.
  • Крім цього, надавали психологічну підтримку.

Вже у квітні 2022 року Common Help UA почала передавати людям насіння городини, щоб вони могли вирощувати овочі у місцях нового проживання. Так зародилася ідея підтримки сільських громад для обробітку землі та забезпечення продуктами.

Продовжуючи цю тему, "Астарта" запропонувала давньому та надійному партнеру – Райффайзен Банку – створити спеціальну грантову програму для ВПО, незахищених верств населення.


Грант від програми "Сміливі" можуть отримати фермерські домогосподарства / Фото Райффазйен Банку

Віктор Іванчик, СЕО агропромислового холдингу "Астарта", згадує, що коли прийшло розуміння, що треба розраховувати на більш тривалу й масштабну роботу, то почали думати, як залучити до цього тимчасово переміщених осіб.

Віктор Іванчик

СЕО агропромислового холдингу "Астарта"

Тоді в нас і народилася ідея профінансувати проєкти малих підприємців. Ми звернулися до банку з цією ідеєю і запропонували спільно її розвинути. Я дуже вдячний, що вони відгукнулися максимально швидко.
  • Перші дві хвилі проєкту були орієнтовані на допомогу тим, хто втратив все через війну та релокувався. Проєкт повинен був відображати філософію людей, які попри всі трагічні обставини готові були взяти відповідальність за власне життя та не загубили сміливість і здатність будувати нове. Тож його назвали "Сміливі".
  • Під час третьої хвилі програма розширила свій фокус, орієнтуючись на ветеранів та членів сімей військовослужбовців. Це рішення було продиктоване потребою підтримати тих, хто захищає країну, та допомогти їм інтегруватися в економічне життя.
  • Четверта хвиля програми створена для підтримки ветеранів, осіб з інвалідністю внаслідок війни, членів родин учасників бойових дій, ветеранів, полонених, зниклих безвісти та загиблих захисників і захисниць.

Адміністрування взяла на себе "Астарта", Райффайзен Банк став фінансовим партнером. У 2024 році до фінансових партнерів додався Vodafone Україна, а партнерами з впровадження є благодійні фонди "Повір у себе" та "Світло надії".

Алла Тітаренко: волонтерка, яка шиє одяг для армії
Алла Тітаренко живе в рідному селі на Полтавщині. Після 24 лютого 2024 року вона разом із місцевими жінками організувала швейний цех, де почали шити спідню білизну для захисників. Вже за кілька місяців обсяги виробництва зросли до 3,5 тис. одиниць.

Крім волонтерства, Алла почала отримувати приватні замовлення й змогла сформувати швейний цех, який став основою для бізнесу. Грант від програми "Сміливі" дав можливість жінці придбати три швейні машини, зокрема спеціалізовані оверлоки для роботи з трикотажем. Це обладнання дозволяє виготовляти якісні речі для військових та цивільних.

Сьогодні Алла вдало поєднує бізнес, волонтерство й материнство. Разом із чоловіком вона виховує п'ятьох дітей і об'єднує навколо себе інших жінок, які прагнуть допомагати країні.

"Сміливі" надали Аллі Тітаренко можливість виконувати свою роботу якісніше / Фото Райффайзен Банку

Етапи підтримки у програмі "Сміливі"

Відповідно до умов програми, переможці отримують:

  1. Фінансову допомогу у вигляді виробничого обладнання на суму до 280 тисяч гривень для розвитку власного бізнесу. Це дозволяє підприємцям реалізувати ідеї навіть за обмежених ресурсів.
  2. Освітню підтримку. Проєкт передбачає комплексну навчальну програму з профільним теоретичним та практичним складниками "Агростарт для ветеранів" та бізнесовим – "Основи підприємництва в агросекторі", технологічне навчання з автоматизації усіх етапів створення та ведення бізнесу за допомогою штучного інтелекту та аналітики big data. Освітній блок надає підприємцям необхідні знання для впевненого ведення бізнесу в умовах мінливого ринку.
  3. Виробничу практику. Учасники практикуються на агропідприємствах "Астарти" та переможців інших грантових проєктів компанії.
  4. Супровід та моніторинг бізнес-проєктів. Кожен учасник програми отримує підтримку експертів, які допомагають у реалізації бізнес-плану, надають консультації з питань управління, фінансів та маркетингу. Крім того, регулярно проводиться моніторинг успішності проєктів, щоб забезпечити їхню стійкість та подальший розвиток.
  5. Мережу контактів. Одним із важливих складників програми є сприяння налагодженню зв'язків між учасниками. Завдяки цьому вони обмінюються досвідом, діляться успіхами, отримують поради й знаходять партнерів для співпраці. Така спільнота стає джерелом нових ідей і рушійною силою для бізнес-розвитку.

Ігор Пелюхня: після звільнення зі служби присвятив себе професійному бджільництву
З дитинства Ігор Пелюхня був оточений бджолами. Вже у дорослому віці, після звільнення зі служби через проблеми зі здоров'ям, чоловік вирішив повністю присвятити себе цій справі.

Пасіка Ігоря пройшла атестацію й отримала статус племінного господарства для розведення бджіл української степової породи. Участь у програмі "Сміливі" дозволила придбати сушильну шафу, медогонку й фасувальне обладнання, що значно спростило роботу.

Завдяки отриманій підтримці він може займатися не лише бізнесом, але й науковими дослідженнями в галузі бджільництва.

Ігор вірить, що його праця не тільки забезпечує родину, але й допомагає зберегти екосистему.


Для пасіки Ігоря Пелюхні було придбано нове обладнання / Фото Райффайзен Банку

Які підприємці беруть участь у проєкті

Заявки на грант подають люди з різних галузей, а найчастіше малі фермерські господарства з сільськогосподарського сектору. Це тепличні домогосподарства, багато проєктів із тваринництва, виробництва сирів, джемів, консервації тощо.

Однак варто зауважити, що програма не фокусується тільки на підтримці ферм та обирає різні напрямки. Це можуть бути проєкти, пов'язані з шиттям, цехи меблів, навчальні курси, реабілітаційні послуги, маленькі магазинчики та кав'ярні, бізнеси зі здоров'я та краси, тобто усі послуги та сервіси, яких не вистачає в маленьких громадах.

Як пояснює Лілія Зубарєва, директорка департаменту комунікацій та зв'язків із громадськістю Райффайзен Банку, головна мета проєкту – допомогти бізнесам стати успішними, самостійними й здатними до розширення, створення навколо них екосистеми.

Лілія Забарєва

Директорка департаменту комунікацій та зв'язків із громадськістю Райффайзен Банку

Такі бізнеси стимулюють появу інших мікропідприємств поруч – саме так функціонує економіка в здорових суспільствах.

Андрій Кузьма: фермер із баченням екологічного майбутнього
Андрій Кузьма – військовослужбовець у запасі. Чоловік повернувся додому із зони бойових дій і вирішив зайнятися тепличним бізнесом.

Зараз у своїй новій теплиці він вирощує редиску. Також планує займатися вирощуванням огірків.

Разом із сестрою Ольгою Андрій розвиває господарство, яке стане основою стабільного життя для його родини. Фермер прагне забезпечити ринок якісною органічною продукцією.


Завдяки гранту від програми "Сміливі" Андрій Кузьма разом із сестрою Ольгою зайнялися тепличним бізнесом / Фото Райффайзен Банку