Серпень був доволі стабільним для гривні і навіть призвів до її зміцнення. Якими були умови для стабільної гривні в серпні та якими повинні бути, щоб гривня залишилася стабільною, написав голова Ради НБУ Богдан Данилишин.

Актуально Гривня по 27 чи 30: чого чекати від курсу долара цієї осені

Вплив ззовні

Ситуація на зовнішніх ринках залишається сприятливою для України. У серпні 2020 року ціни на експортні товари були на високому рівні:

  • ціни на залізну руду були на третину вищі, ніж в аналогічний період минулого року;
  • ціни на пшеницю – на чверть вищими;
  • ціни на сталь та кукурудзу за рік майже не змінилися.

Водночас ціни на нафту та природній газ, які Україна імпортує, за рік знизилися на 20-30%, пише Данилишин.

Це обумовлює сприятливі умови зовнішньої торгівлі для України, свідченням чого є позитивне сальдо торгівлі товарами і послугами (+163 мільйони доларів у січні-червні 2020 року порівняно з -4,8 мільярда доларі у 1 півріччі 2019 року),
– резюмує Данилишин.

Тож ситуація на зовнішніх ринках сприяє стабільному курсу валют. Якщо так буде й надалі, це сприятиме стабільності української валюти.

Стабільність на валютному ринку

Крім того, вдалося компенсувати скорочення валютних надходжень від оплати праці українців за кордоном та забезпечити позитивне сальдо поточного рахунку у сумі 6,7 мільярда доларів у порівнянні з від'ємним показником у першому кварталі.

Стабілізація валютних надходжень до України сприяла згладженій роботі валютного ринку та уможливленню купівлі Національним банком надлишку пропозиції іноземної валюти на міжбанківському ринку,
– стверджує голова Ради НБУ.

Зазначимо, що наповнення золотовалютних резервів позитивно впливає на стабільність гривні, адже вони є одним із інструментів стабілізації курсу. Коли гривню почнуть активно здавати в обмін на іноземну валюту, Нацбанк може втрутитися та викупити гривню, мінімізувавши валютні коливання.

Загрози для гривні:

  • Чисте вилучення з України прямих іноземних інвестицій, яке у 1 півріччі 2020 року становило майже 1,4 мільярда доларів.
  • Недовиконання місцевих та Державного бюджетів. І хоч у серпні Держбюджет та місцеві бюджети перевиконали, загальнорічний дефіцит все ще високий.
  • Дорогі внутрішні та зовнішні запозичення, які потрібно обслуговувати.
  • Залишається неурегульованим питання проблемних активів банків (передусім, державних), що обмежує їх можливості з надання нових кредитів в економіку.

Загалом, стабільність на фінансових ринках у серпні не повинна заспокоювати. Ситуація в економіці залишається складною, та може погіршитись у разі збільшення захворюваності на коронавірус та упровадження додаткових обмежень,
– написав Данилишин.