Укр Рус
15 травня, 15:00
3

Рекордний обвал: скільки Росія заробила на експорті нафти у квітні

Основні тези
  • Експорт нафти з Росії у квітні приніс 13,2 мільярда доларів, що є найнижчим показником за майже 2 роки, через падіння світових цін на нафту та слабкий попит.
  • Нафтові доходи впали попри збільшення обсягів експорту, що може ускладнити фінансування бюджету Росії і війни в Україні.

     

Росія фіксує втрати у галузі, яка є для неї критично важливою. Йдеться про експорт нафти та нафтопродуктів.

Експорт нафти з Росії 

Росія у квітні отримала найменше доходів від експорту нафти та нафтопродуктів за майже 2 роки. Йдеться про 13,2 мільярда доларів. Про це пише 24 Канал з посиланням на Bloomberg. Виділяють дві причини обвалу нафтових доходів Росії. 

Зверніть увагу Ситуація складна: скільки в Україні родовищ з корисними копалинами та які з них розробляють

Зменшення нафтових доходів Росії пов'язане з падінням світових цін на нафту та слабкий попит на сировину. Міжнародне енергетичне агентство додало, що середня ціна російської нафти у квітні впала до 55,6 долара за барель. Вартість нафти з Росії впала нижче цінової стелі, яку встановили країни G7 наприкінці 2022 року – першого року повномасштабного вторгнення в Україні – 60 доларів за барель.

Варто розуміти, що ціна на російську нафту слідувала загальному тренду на світовому ринку. Для прикладу, еталонний бренд нафти – Brent -  з початку року подешевшав на понад 14%. Серед головних факторів впливу такі:

  • Побоюваннями щодо наслідків митної політики США;
  • Зниження попиту у Китаї, який є одним із найбільших імпортерів нафти у світі. 

До теми! Станом на 15 травня 2025 року ціни на нафту також демонструють від'ємну динаміку на ринку. Це пов'язано з очікуваннями щодо ядерної угоди між США та Іраном та збільшенням американських резервів.

Як зменшення експертих доходів впливає на Росію 

Нафта – це важливий ресурс для Росії. Річ у тому, що значну частину бюджету Росії складають саме доходи від експорту нафти. Саме тому державний бюджет Росії дуже чутливий до коливань цін на нафту. У квітні дефіцит бюджету в Росії зріс, що може призвести до ускладнення виділення коштів на фінансування війни в Україні. 

Нафтові доходи Росії у квітні впали навіть попри збільшення обсягів експорту. Цей показник зріс до 7,55 мільйона барелів на добу. Зокрема, обсяги експорту преміальної суміші ВСТО зросли до пікового рівня, перетнувши позначку в 1 мільйон барелів на день.

При цьому Росія видобувала у квітні 9,3 мільйона барелів на добу. Цей показник також демонстрував позитивну динаміку. Це стало реальним як завдяки зростанню обсягів експорту, так і частковому відновленню роботи нафтопереробних заводів в Росії, які постраждали від атак дронів.