Що буде з доларом після завершення війни
Офіційний курс валют доволі відрізняється від того, який українці бачать в обмінниках. Якими будуть дії НБУ щодо курсу долара після війни та чого очікувати, читайте в матеріалі 24 каналу.
Ніхто не знає, коли завершиться війна і в якому стані на той момент буде економіка України, скільки нам допомагатимуть міжнародні партнери тощо. Тож неможливо спрогнозувати, яким буде курс долара.
Зверніть увагу Євро та злотий продовжують падати в ціні: курс валют від Нацбанку на 16 травня
Журналісти 24 каналу розпитали Анну Золотько, директорку департаменту казначейських операцій "Юнекс Банку", якими можуть бути сценарії для валютного ринку після війни.
Що буде з доларом
Анна Золотько переконана, що після завершення війни турбулентність на валютному ринку суттєво зросте. Доля курсу долара залежатиме від дій НБУ.
Сценарій один
Якщо Нацбанк скасує всі валютні обмеження одразу після перемоги України, то дуже ймовірно, що відкладений попит, який вже сформувався на ринку, призведе до зростання курсу долара.
Росту долара додатково сприятимуть девальваційні настрої. Вони вже є, особливо завдяки курсу на сірому ринку – наразі долар в обмінниках продають за 34,50 гривні за долар. Банкірка припускає, що саме такого рівня може досягти пара гривня / долара після війни. Але такий курс буде тимчасовим, потім цілком ймовірний курсовий відкат.
Сценарій два
Другий сценарій Золотько вважає більш ймовірним, оскільки переконана, що НБУ не буде знімати всі обмеження одразу, а повернеться до вільного курсоутворення поступово та дуже обережно.
Завдяки фінансовій підтримці від західних партнерів гривня навіть може втриматися у вузькому курсовому коридорі.
В такому випадку та за умови відкриття вільного продажу готівкової валюти населенню, навіть на сірому ринку цілком ймовірний перехід до невеличкого зміцнення гривні.
За такого сценарію курс гривні до долара коливатиметься в межах коридору 30 – 35 гривень за долар, зростаючи на початку та зміцнюючись трохи згодом.
Що впливатиме на курс долара
Зараз важко робити прогнози по курсу долара, оскільки занадто багато невідомих, які на цей курс впливатимуть:
- коли завершиться війна;
- яким буде масштаб шкоди, завданої економіці;
- скільки українців повернуться додому та коли;
- скільки додаткового валютного виторгу надійде в країну від торгівельних преференцій;
- яким буде масштаб відкладеного попиту на іноземну валюту як серед населення, так і серед бізнесу.
Ставитися до будь-яких спроб оцінити майбутні курсові позначки слід вкрай обережно. Допоки валютний ринок не повернеться до режиму абсолютно вільного курсоутворення, говорити про якісь конкретні рівні зарано. Особливо, коли озвучуються вкрай песимістичні прогнози,
– наголошує експертка.
Курс долара в Україні
З 24 лютого НБУ зафіксував офіційний курс долара на рівні 29,50 гривні за долар та заявив, що таким курс буде до кінця воєнного стану.
Банкам дозволили купувати долар щонайменше за 29,50 гривні, а продавати – щонайбільше за 32,18 гривні. При цьому це можна робити лише з тою валютою, яку банк напередодні викупив у населення.
Але реальний курс в обмінниках вже перевищив 34 гривні як для продажу, так і для купівлі долара.