УКР РУС
31 січня 2025, 13:00
13

Тренди агроринку у 2025 році: прогноз від Райфу та провідних агрокомпаній

СПЕЦПРОЄКТ

Аграрний сектор України залишається одним із ключових напрямів економіки, від якого залежить продовольча безпека населення та притік валюти за рахунок експорту. Важливим завданням для аграрного бізнесу нині є підвищення рентабельності через стратегічні вкладення в перспективні культури та агропереробку.

24 Канал зʼясував, які напрямки можуть бути найбільш привабливими для аграріїв у 2025 році.

Як Райф утримує першість у фінансуванні агросектору України

Олександра Прохорчук, директорка із залучення та розвитку відносин з клієнтами середнього бізнесу Райффайзен Банку, зазначила, що банк є  лідером у фінансуванні аграрного сектору України.

Читайте також: Валюта, кешбеки і кредити: які переваги оновлених преміум пакетів Райфу

Вона підкреслила, що великою популярністю користуються кредити за програмами розподілу ризиків (Risk Sharing Program).

 

Олександра Прохорчук

Директорка із залучення та розвитку відносин з клієнтами середнього бізнесу Райффайзен Банку

Сьогодні великий попит серед аграріїв мають програми з покриттям ризиків від міжнародних фінансових інституцій – ЄБРР, IFC, DFC. Кожен третій кредит у сегменті середнього бізнесу ми надаємо за програмою Risk-sharing. Це не лише через можливість отримати "кешбек" для клієнтів, що впроваджують "зелені" технології, а й переваги доступу до більшого ліміту фінансування за тією ж заставою або навіть беззаставно.
Маючи змогу отримати кредит із меншою кількістю застави, клієнти знижують витрати на страхування, адже в агросекторі стандартною практикою є оформлення сільгосптехніки у заставу, що потребує страхування КАСКО. Менше застави – менше витрат.

Фахівчиня відзначила також зростання в аграріїв у 2024 році попиту на інвестування.  

Я відповідаю за портфель середнього корпоративного бізнесу, який у 2024 році зріс у Райфі на 4 мільярди гривень. Агровиробники активно залучали фінансування для поповнення обігових коштів, користувалися вексельними схемами, програмою "Доступні кредити 5-7-9%", торгівельним фінансуванням, а також державною компенсацією 25% на вітчизняну техніку. Крім того, Райф пропонує широку мережу партнерських програм, кількість яких вже перевищила 67,
– повідомила Олександра Прохорчук.

У 2024 році в Райфі також зафіксували зростання попиту на інвестиційне кредитування – в середньому бізнесі портфель інвестиційних кредитів збільшився на 2 мільярди гривень (50% загального приросту), кошти використовували як на модернізацію бізнесу, будівництво нових ферм, енергоефективні рішення, придбання обладнання для поглибленої переробки чи оновлення сільськогосподарської техніки.

Ми пишаємося тим, що допомагаємо нашим клієнтам розвиватися, масштабувати виробництво та створювати нові робочі місця. Віримо, що у 2025 році інтерес до інвестицій лише зросте, що стане ще одним кроком до економічного зміцнення країни,
– резюмувала Олександра Прохорчук.

Аграрні інвестиції: які культури обрати у 2025 році для максимального прибутку

За попередніми оцінками аналітиків Асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” (УКАБ), у 2024 році українські аграрії зібрали близько 54,7 мільйона тонн зернових, що на 8,5% менше, ніж у попередньому році. Зокрема:

  • пшениці було зібрано близько 21,8 мільйона тонн (зниження на 2%);
  • кукурудзи – 25,8 мільйона тонн (зниження на 19,4%);
  • а ячменю – 5,3 мільйона тонн (зростання на 0,7%).

Тому одним з актуальних питань сьогодення є визначення, які ж культури будуть найбільш перспективними у новому сезоні. 

Як пояснив начальник управління кредитного аналізу Райффайзен Банку Артем Шевчик, прогнозування найбільш рентабельної культури в сільському господарстві є складним через багато факторів, таких як погода, коливання світових цін, політичні обставини та інші непередбачувані чинники. 

Ці чинники можуть суттєво впливати на економічну вигоду від вирощування певних культур. То який вихід із ситуації? Експерт з агроризиків Райффайзен Банку рекомендує застосовувати комплексні та стратегічні підходи, які вже давно довели свою ефективність.

Процес збирання врожаю / Фото Кернел Трейд

За словами Артема Шевчика, перше правило проти непередбачуваних збитків: "Ні високій концентрації посівів під однією культурою". Іншими словами, земельний банк повинен бути розподілений на різні культури – це робить господарство більш стабільним і прибутковим.

Варто уникати концентрації однієї культури вище 20-30% від загальної площі посівів. Це в перспективі допоможе компенсувати можливі збитки від одних культур завдяки іншим.

Як розповів фінансовий директор компанії Cygnet Володимир Бондаренко, нині аграрії повертаються до раціональної сівозміни. Відповідно класичні культури повинні залишатись основними.

 

Володимир Бондаренко

Фінансовий директор компанії Cygnet

Наразі аграрії повертаються до землеробства з раціональною сівозміною, коли збалансований набір культур має приносити потрібний результат кожного сезону. Тому класичні культури, такі як кукурудза, пшениця, соняшник, соя та ріпак, мають відігравати ключову роль.

Директор департаменту з агровиробництва МХП Григорій Копілевич теж відзначив: оскільки найбільш прибутковими культурами 2024 року стали соняшник, кукурудза, ріпак і соя, то структура посівів на 2025 рік не зміниться суттєво. 

Однак директор СФГ "Колос" Борис Юрескул зазначив, що для південних регіонів України у 2025 році важливо інвестувати в зрошення. За його словами, минулого року ріпак показав хороші результати.

 

Борис Юрескул

Директор СФГ "Колос"

У поточному році у зв'язку з посушливими погодними умовами, знову ж таки для Півдня, краще сіяти озимі культури, а саме ріпак, пшеницю, горох. Тому що їм властиве продуктивне використання вологи.

Цю думку також поділяє співзасновник компанії "ВПК-Агро" Володимир Корсун. Окрім того, він підкреслив важливість інвестування в овочеві культури.

 

Володимир Корсун

Співзасновник компанії "ВПК-Агро"

Минулого року дуже гарно себе показали коренеплоди, тому що саме вони витримали екстремальну спеку в Україні. Виходячи зі сказаного, особливу увагу потрібно звернути на зрошення.

У компанії "Західний Буг" відзначили, що в їхніх умовах добре себе показали всі культури. Однак фахівці підприємства рекомендують зосередити увагу на найбільш маржинальних культурах, таких як:

  • ріпак;
  • тверда пшениця;
  • цукровий буряк;
  • соя.

Разом з цим комерційний директор по Україні компанії Kernel Олександр Головін наголошує, що у поточному сезоні олійні культури, зокрема соняшник і ріпак, вважаються більш прибутковими за зернові.

 

Олександр Головін

Комерційний директор по Україні компанії Kernel

Щодо сільськогосподарських культур, у поточному сезоні олійні, зокрема соняшник і ріпак, виглядають більш прибутковими порівняно із зерновими, з огляду на стабільний попит на олію на світових ринках. Кукурудза також продемонструвала гарні результати з погляду рентабельності.

Зерновий елеватор  / Фото Кернел Трейд

Разом з цим Олександр Головін наголошує, що у 2025 році варто продовжувати інвестувати в технології точного землеробства, зокрема в автоматизацію процесів, моніторинг врожайності, а також збір та аналіз даних. На це ж звертає увагу СЕО агенції Aggeek Станіслав Шум.

 

Станіслав Шум

СЕО агенції Aggeek

Зменшення маржинальності традиційних культур вимагає від аграріїв шукати джерела ефективності в інноваціях, які покращують процеси, допомагають економити: автоматизація, системи точного землеробства.

На діджитальну складову агроінновацій звертає увагу і Григорій Копілевич з МХП.

 

Григорій Копілевич

Директор департаменту з агровиробництва МХП

Що стосується безпосередньо агро – інвестувати слід у точне землеробство, бо це ефективне використання ресурсу й отримання максимального ефекту з кожної ділянки поля, та в аналітику і прогнозування – Big Data та AI.

Такі інвестиції дозволяють підвищити ефективність виробництва та знизити витрати, що є критично важливим в умовах глобальних економічних коливань.

Використання діджитальної складової у жнивах / Фото МХП

Крім того, Григорій Копілевич також звернув увагу на інвестиції у людський капітал, оскільки кадровий дефіцит стає однією з основних проблем. Він підкреслив, що для досягнення успіху в майбутньому необхідно інвестувати в розвиток співробітників сьогодні.

Діджитальне землеробство / Фото МХП

Які нішеві агрокультури будуть перспективними у 2025 році

У 2025 році аграрний сектор продовжить свою еволюцію, орієнтуючись на нові тенденції та виклики. Як розповів Артем Шевчик, для фермерів, які готові виходити за рамки класичного сільського господарства, в останні роки сформувався досить широкий та цікавий ринок так званих нішевих аграрних культур.

Що таке нішеві аграрні культури

Нішеві аграрні культури – це спеціалізовані сільськогосподарські рослини, які вирощуються на обмежених площах і мають високу додану вартість. Вони зазвичай не є основними культурами в регіоні, але можуть приносити значний прибуток через свою унікальність або високу ринкову ціну. 

За словами Артема Шевчика, вирощування 1 гектара лаванди може приносити дохід до 10 тисяч доларів, а рентабельність становить 30 – 40% і більше, що набагато перевищує показники традиційних культур. Серед інших нішевих культур він назвав кондитерський соняшник, кукурудзу для попкорну, спаржу та інші.

 

Артем Шевчик

Начальник управління кредитного аналізу Райффайзен Банку

Однак варто враховувати, що цей бізнес потребує значних початкових витрат – в першу чергу спеціалізоване обладнання та посівний матеріал. Дослідження ринку допоможе обрати той напрямок, який буде найкращим саме вашій компанії.

Втім Станіслав Шум, СЕО агенції Aggeek, зазначив, що нішеві культури – це складний бізнес, який вимагає значних інвестицій у техніку, технології, а також пошук ринків збуту та покупців. 

У 2025 році, на мій погляд, найбільш привабливою стратегією для диверсифікації буде розвиток органічного вирощування традиційних культур. Наприклад, органічна соя легко продається у ЄС і не вимагає великих інвестицій,
– пояснив Шум.

Водночас на думку Бориса Юрескула, нині варто звернути увагу на сочевицю та кондитерський соняшник. А співзасновник компанії "ВПК-Агро" Володимир Корсун зазначив, що слід випробовувати такі нішеві культури, як батат, гарбузи та спаржеві.

Зрошення поля ВПК "Агро" / Фото Райффайзен Банку

Щодо нішевих культур, це в нашому випадку – тверда пшениця. Основна вимога – дотриматись отримання якісного врожаю,
– поділилися своїм баченням у компанії "Західний Буг".

У структурі МХП вже також є незначний відсоток площ, що відводяться під нішеві культури: вони мають успішний досвід вирощування гірчиці. Додатково цього року вони планують посів технічних конопель на площі 200 гектарів.

Інвестиції в агропереробку: на яких культурах варто зосередитись

Інвестиції в агропереробку можуть значно збільшити рентабельність сільськогосподарських підприємств, пояснив начальник управління кредитного аналізу Артем Шевчик. Наприклад, із 1 тонни пшениці можна отримати близько 750 кілограмів борошна та 200 кілограмів висівок, що підвищує її ринкову вартість на 20-30%.

Іншими варіантами створення доданої вартості можуть бути переробка соняшника – в олію, буряка – в цукор або подальше використання продукції рослинництва як кормів для молочного чи м’ясного тваринництва,
– додає Артем Шевчик.

Таким чином інвестування у тваринництво чи переробку продукції може призвести до стабільніших цін та знизити вплив ринкової волатильності. Такої ж думки притримуються й у компанії "Західний Буг".

Варто інвестувати в переробку продукції рослинництва, а саме сої, ріпака, кукурудзи, твердої пшениці,
 – прокоментували у компанії "Західний Буг".

Директор департаменту з агровиробництва МХП також поділяє позитивну думку щодо інвестицій в агропереробку, адже це не лише створення доданої вартості, але й модернізація економіки.

Інвестувати в агропереробку однозначно потрібно, адже це створення доданої вартості і модернізація економіки в цілому, яка від цього стане міцнішою і стабільнішою. Адже велика доля сировинних товарів у структурі виробництва не дає змогу економіці розвиватися у швидких темпах і дуже сильно залежить від світових цін на сировину,
– розповів Григорій Копілевич, директор департаменту з агровиробництва МХП.

Модернізація та діджиталізація аграрних процесів  / Фото МХП

За його словами, в першу чергу, слід звернути увагу на сою та кукурудзу. 

  • Соя має великий потенціал для збільшення обсягів виробництва та великий споживчий ринок продуктів переробки в Європі;
  • Кукурудза вже присутня на ринку у великих обсягах і має широкий спектр використання продуктів переробки в різних галузях промисловості.

Без переробки овочевих культур взагалі важко уявити аграрний сектор! Тому так, потрібно збільшувати інвестиції в агропереробку,
– додав Володимир Корсун, співзасновник компанії "ВПК-Агро".

Поля ВПК "Агро"  / Фото Райффайзен Банку

У свою чергу СЕО агенції Aggeek Станіслав Шум зазначив, що Україна навіть під час війни не відчуває дефіциту продуктів харчування.

Ринок продовольства насичений. Тому, роздумуючи про розвиток переробки, агровиробник має замислитися: а кому я це буду продавати? Переробка може бути виправдана при наявності ринків збуту, і це, скоріше за все, мають бути експортні ринки,
– розмірковує Станіслав Шум.

Використання таких підходів зменшить залежність від окремих факторів та підвищить стійкість і прибутковість сільського господарства. Важливо враховувати всі можливі ризики та застосовувати різні стратегії для їх мінімізації, щоб забезпечити стабільний розвиток і довгострокову рентабельність.