Контроль та планування особистого бюджету – важливий елемент у житті кожного з нас, повідомляє 24 Канал. Контроль розходів, розуміння поточного рівня балансу та можливість прогнозувати майбутнє свого рахунку – це те, без чого просто неможливо розраховувати на фінансову стабільність.

Чому особистий бюджет – це важливо

Відчуття контролю – це найперше, що дає нам впевненість у своїх силах. Доволі часто люди, які не займаються власним бюджетом, опиняються у фінансовій пастці, не розуміючи, ані як вони в неї потрапили, ані як повинні з неї виходити. Через це в них зростає рівень стресу, який часто провокує зростання витрат та, як результат, падіння у ще глибшу фінансову яму.

Планування – основа досягнення довгострокових цілей / Фото Unsplash

Окрім того, відсутність пріоритетів у витратах змушує відхилятися від свого плану на життя. У кожного з нас є довгострокові мрії, які доводиться відкладати через необхідність боротися з буденними проблемами, частину яких породжують необдумані витрати заради короткострокових цілей. Віддаленість від втілення своїх планів викликає зневіру, і в такому стані досягати вершин просто неможливо.

Відмовляючись від ведення особистого бюджету, ви ризикуєте потрапити у наступні неприємні ситуації:

  • відсутність заощаджень, які є гарантією відчуття стабільності та впевненості;
  • зростання поточних заборгованостей та поява нових, якими ви спробуєте "розібратися" з наявними проблемами;
  • неможливість встановити фінансові цілі та постійна боротьба з фінансовими викликами;
  • відсутність фонду на критичні випадки, внаслідок чого рівень проблем буде здаватися більшим, аніж є насправді;
  • емоційне прийняття фінансових рішень, через які діри в бюджеті лише виростатимуть;
  • погіршена якість життя через стрес, який спровокований відсутністю коштів та зростанням боргів;
  • неможливість планування майбутнього та відсутність шансів на довгострокову фінансову свободу.

Навряд чи хтось з нас хотів би стати "героєм" будь-якого з наведених "перспективних" пунктів. Тож настав час зайнятися особистим бюджетом та крокувати до фінансової стабільності, а згодом – до свободи та омріяного життя.

З чого почати

Поширена помилка на початку роботи з особистим бюджетом – одразу "кидатися" до різноманітних моделей роботи зі своїми фінансами. Перш ніж переходити до таких серйозних кроків, важливо розуміти ситуацію, в якій ми опинилися.

Об'єктивний аудит – перший крок у плануванні бюджету / Фото Unsplash

Відтак, почати шлях до фінансової свободи потрібно з аудиту. Настав час поглянути правді у вічі та чітко розписати свій місячний дохід, витрати та наявні заборгованості. Як би не було важко, у жодному випадку не обманюйте себе та не враховуйте "потенційні можливості". На цьому етапі нам потрібна об'єктивна картина ситуації з балансом, щоб ефективно спланувати найближчі кроки.

Працюємо з витратами

Тепер настала пора тверезо оцінити своє життя та класифікувати витрати. Ви можете користуватися будь-якою табличкою, головне – чітко поділити розходи та зрозуміти, які з них є обов'язковими, а які – нав'язаними та емоційними.

Усі витрати потрібно аналізувати / Фото Unsplash

Наприклад, оренда, іпотека, обслуговування кредиту, продукти, транспорт та деякі розваги – це ті пункти, "врізати" які вам одразу просто не вдасться. Натомість оновлення телефону, гардеробу чи поїздка у гори точно можуть зачекати часів, коли не будуть створювати вам додаткових проблем. Зрозумівши, куди йдуть ваші гроші, вам потрібно поволі знижувати рівень необов'язкових витрат.

На цьому етапі також важливо навчитися відстежувати усі витрати. Простий блокнот чи безліч безплатних програм на телефоні дозволять це робити швидко та в будь-якій ситуації. Спочатку це видасться марудним, але ви більше ніколи не будете гадати "куди ж пішли гроші".

Тепер можна працювати з бюджетом

Чудово, ви чітко знаєте реальний стан своїх фінансів та на що витрачаєте кошти! Настав час працювати з напрямками, які приведуть вас до фінансової впевненості, а згодом і свободи.

Що потрібно врахувати при роботі з особистим бюджетом:

  • Лише реальні доходи

Потрібно чітко розуміти, якою сумою ми можемо гарантовано оперувати впродовж місяця. Якщо є можливості додаткового підробітку – чудово, але ці гроші краще вважати "потенційними можливостями", за рахунок яких можна швидше розрахуватися з боргами або відкласти на спеціальний фонд. Велику кількість кредитів люди беруть з огляду на "можливий прибуток", проте з ним може не скластися, а от кредит потрібно буде віддавати.

Планування бюджету – творчий та відповідальний процес / Фото Unsplash

  • Ліміти на кожну категорію витрат

Для всіх витрат важливо створити "стелю", через яку ви не перейдете. Якщо вдасться витратити менше – це не означає, що десь тепер можна "розгулятися". "Зайвими" коштами краще покривати заборгованості або відкладати на майбутнє.

  • Фінансові цілі

Формуючи бюджет, ми повинні розуміти, в якому напрямку рухатися. Закриття заборгованостей, збільшення заощаджень, можливість інвестувати – ви повинні чітко розуміти мету, до якої будете йти щодня. Це дозволить дотримуватися плану, краще розставити пріоритети та жити в межах своїх фінансових можливостей.

  • Спеціальний фонд

Відкладені гроші – це про відчуття впевненості та захищеності. Скільки б ви не відкладали на цей напрямок, це завжди буде краще, аніж нічого. Завдяки цьому простому пункту фінансова свобода вже стане реальністю, над якою ви працюєте просто зараз.

Що буде далі

Ви ніколи не знайдете історій про те, що після роботи над особистими фінансами та дотримання чіткого фінансового плану привело когось до краху. Натоміть ви можете дізнатися про те, як люди позбулися фінансового стресу, почали ефективно розподіляти свої кошти, швидше досягати бажаних цілей та наближатися до фінансової свободи.

Очевидно, що доведеться пройти вкрай непростий шлях. Будь-які якісні зміни потребують інвестицій часу та зусиль. Вам потрібно буде боротися зі спокусою відійти від плану, у голові виринатимуть думки про те, що "одна покупка" нічого не вирішить, і чим довше ви будете дотримуватися рамок бюджету, тим більше захочеться порушити власні правила.

Особистий бюджет – це крок до свободи та можливостей / Фото Unsplash

Але планування та дотримання особистого бюджету – це те, що гарантує вам щедру винагороду. Фінансова безпека, "танення" боргів, збільшення можливостей для втілення своїх мрій та інвестицій в майбутнє – це те, з чим ваше майбутнє точно буде яскравим та спокійним.

Ясна річ, що час від часу ви можете переглядати бюджет, позаяк у вас з'являться нові можливості та бажання. Але тепер у вашому арсеналі є чіткий план, фінансова грамотність та навичка крок за кроком рухатися до поставлених цілей.

Почніть працювати з особистим бюджетом сьогодні, щоб бути вільним та відкрити можливості успішного "завтра".