Ліра обвалилась

  • Вході торгів 22 вересня ліра обвалилась на 0,4%, до 18,4026 за долар. Це найнижчий рівень за всю історію.
  • Індекс банків Borsa Istanbul Banks, який вимірює акції зареєстрованих кредиторів Туреччини, зріс на 2,9% перед тим, як скоротити зростання.

Читайте також Стрімке зростання долара США: про які рекорди відомо

Політика низьких ставок

В Туреччині інфляція продовжує стрімко зростати й складає вже 80% річних, однак Центробанк за наказом президент Туреччини Реджепа Ердогана продовжує дотримуватись політики низьких ставок, що лише сприяє обвалу нацвалюти та розганяє інфляцію.

Така нетрадиційна грошово-кредитна політика Туреччини призвела до найнегативніших процентних ставок у світі з поправкою на інфляцію. Ліра ж має один із найгірших показників цього року на ринках, що розвиваються, підкреслює агентство Bloomberg.

Новий рекордно низький рівень турецької валюти зафіксували після того, як національний комітет з монетарної політики на чолі з Сахапом Кавчіоглу знизив базову ставку до 12% з 13% у четвер, 22 вересня.

Це був другий несподіваний крок поспіль після серпневого зниження, яке застало аналітиків зненацька. Адже за попередніми прогнозами аналітиків, лише п'ятеро з двадцяти двох очікували такий результат. Один з аналітиків, що очікував зниження ставки на 50 базисних пунктирів сказав з цього приводу наступне:

У найближчі місяці ймовірне ще більше зниження ставок через проблеми економічного зростання в регіоні,
– прокоментував Марек Дрімал з Societe Generale.

Валютна криза: що цьому передувало

  • У 2021 році валютна криза в Туреччині була спровокована агресивним циклом пом'якшення грошово-кредитної політики. Центробанк почав знижувати ключову ставку з 19% у серпні 2021 року, всупереч тому, що інфляція на той момент вже перевищувала 21%.
  • На кінець 2021 року ставка опустилася до 14%, а інфляція розігналася до 36%.
  • З початку 2022 року ставка залишається незмінною на рівні 14%.