До того ж у цій справі не обійтися без розуміння поточного стану ринку. Тож, що саме врахувати, аби підготувати вдалий фінансовий старт для дітей – у матеріалі 24 Каналу.

Читайте також Крок до фінансового успіху: як обрати сектор, який завжди буде приносити дохід

Як сформувати у дітей фінансову грамотність

Грошима треба вміти правильно розпоряджатись. Саме раціональний підхід допоможе накопиченим сумам “працювати”, а не знецінюватися. Тому ще змалечку батькам слід привити фінансову грамотність своїм дітям. У цьому допоможе низка максимально доступних інструментів.

  • Розмови

Важливо пояснити дитині, для чого загалом потрібні гроші та як правильно ними користуватися. Щоб це було ще зрозуміліше, наведіть практичні приклади.

Це можна зробити в ігровій формі. Однак для цього слід врахувати вік дитини. Психологи рекомендують починати розмову про гроші у віці 4 – 5 років. А вже з 6-річною дитиною можна грати у відому настільну гру “Монополія”. Для початку рекомендовано проговорити до чого призводить той чи інший крок у грі та як уникати можливих кризових ситуацій у реальному житті.

  • Практичні навички

Батьки можуть не купувати дитині бажану іграшку, а запровадити систему, завдяки якій малеча сама накопичить гроші. Наприклад, виконуючи певні завдання.

До того ж якщо у найменшому віці сформувати у дитини уявлення про те, що праця має гідно оплачуватись, у майбутньому вона обиратиме лише ті типи зайнятості, які вдовольнятимуть її фінансові апетити. А це важливо для забезпеченого комфортного майбутнього.

Залучити дитину до грамотного використання коштів можна через впровадження системи бюджетування. Тобто розподілу отриманих коштів на речі, які хоче отримати дитина, у певній пропорції. Найкраще навести власний приклад, демонструючи, яка частина доходів витрачається на побут, використовується кожного дня та відкладається на майбутнє.

  • Навчальний контент

Основи економіки викладають у старших класах школи. Дитина може дізнатися більше про гроші, якщо підбирати спеціальну літературу, що відповідає її віку.

Наприклад, НБУ запустив власний освітній ресурс "Талан", завдяки якому малеча не тільки знатиме більше про економіку, а і зможе взяти участь у цікавих інтерактивах.

Що ще варто зробити

Як примножити заощадження / Фото – Pexels

Варто надати дитині певні інструменти, зокрема фінансовий капітал. Деякі батьки обирають вкладення у нерухомість, як ефективний метод використання коштів. Однак у цього способу є значні мінуси:

  • Складність виведення коштів. Аби швидко отримати гроші, доведеться продавати приміщення. Це займає багато часу. А при терміновому продажі, ціна нерухомості сильно знижується.
  • Безпекові ризики. У теперішній час важко передбачити чи не буде пошкоджене майно, внаслідок ворожих атак. Водночас держава не компенсує збитки у повному обсязі. Отже, можна втратити значну частину вкладених коштів.
  • Падіння в ціні. Покупка нерухомості це вагоме вкладення. Потрібно розуміти, що попри позитивні прогнози рієлторів, реально передбачити розбудову та розвиток певного району неможливо.
  • Ціна на нерухомість. Щоб придбати навіть найменше приміщення, необхідні значні відкладення.
  • Курсова нестабільність. Попри те, що НБУ контролює фінансовий ринок, на валюту однаково можуть впливати зовнішні обставини. Якщо купуєте нерухомість і плануєте виплачувати її частинами, є ймовірність, що долар не буде коливатися дуже маленька.

Деякі батьки накопичують гроші “під матрацом”. І це одна з найпоширеніших помилок, адже суттєву частину від накопичень “зʼїсть інфляція”. В такому випадку багаторічні зусилля будуть знівельовані. Щоб уникнути цього, слід інвестувати гроші у певні активи. Наприклад, у:

  • акції;
  • облігації;
  • цінні папери;
  • банківські метали;
  • штучний інтелект тощо.

Перш ніж вкладати гроші, необхідно оцінити перспективність активу. Наприклад, на платформі Libertex від ForexClub, у режимі реального часу оновлюються дані про прибутковість обраних інструментів.

Відстежувати інформацію можна не тільки з комп’ютера. Додаток Libertex доступний також на iOS та Android. Завдяки цьому можна бути в курсі тенденцій, які панують на фінансовому ринку.


Як почати інвестувати / Фото – Pexels

Такий актив як акції – це не тільки якісне вкладення для збереження коштів, а і чудовий фінансовий інструмент, що дозволить отримувати значний пасивний дохід. Аби убезпечити себе від втрати грошей, обирайте компанії перевірені часом.

Отримувати дохід на акціях великих та стабільних компаній можна, використовуючи інструменти CFD (Contracts For Difference, контракти різниці цін). Ці інструменти не мають на увазі фактичного постачання активу (тобто вам не потрібно нести додаткові витрати), але при цьому дозволяють заробляти від коливань котирувань.

ТОП-3 компанії, чиї акції суттєво зросли у 2023 році:

  • Акції техгіганта Nvidia зробили рекордний стрибок і протягом 2023 року зросли на 230%, за даними Market Watch. Такого шаленого успіху компанії допоміг досягти штучний інтелект.
  • За 2023 рік акції компанії Марка Цукерберга Meta зросли майже на 177%. Наразі їхня вартість складає 860,24 мільярда доларів. Meta змогла вийти з кризи й значно примножити свій капітал.
  • Акції автовиробника Tesla збільшились на 103,81% за цей рік. Вони сягнули позначки у 760,68 мільярда доларів.

При виборі активів варто звернути увагу і на банківські метали. Існує упередження, що саме золото приносить значний прибуток. Проте, на думку експертів, перспективною для інвестицій є мідь. Саме її уже називають новою нафтою.

Зокрема, мідь використовують у розробці інноваційних технологічних засобів. Насправді запасів цього металу дуже мало. Особливо, зважаючи на те, що далеко не вся мідь підходить для використання у сфері технологій. Отже, з часом попит на цей метал зростатиме, а його кількість зменшуватиметься. Відповідно і ціна на мідь збільшиться.

Щоб зробити першу інвестицію, потрібно:

  • Завантажити платформу Libertex на свій телефон та створити власний аккаунт.
  • Обрати актив, у який плануєте вкладатися. Щоб мінімізувати ризики, можна скористатись спеціальною діаграмою для аналізу ринку.
  • Визначити суму, яку хочете інвестувати. Найкраще розподілити кошти між декількома позиціями.
  • Далі усе залежить від того, який саме актив обрано. Якщо людина бачить його зростання, тоді слід обирати кнопку "купити". У випадку, якщо інвестор вважає, що у майбутньому там може відбутися спад – "продати".

Тож варто розглянути можливості інвестицій та приєднатись до 2,9 мільйона початківців та досвідчених інвесторів з усього світу, які обрали торгову платформу Libertex для інвестицій та отримання прибутку.