НБУ не планує вводити банкноти понад 1 000 гривень: чи є в цьому потреба
У банківських колах неодноразово обговорювалася можливість запровадження банкноти номіналом 2000 гривень. Втім, в НБУ офіційно заявили, що не планують вводити в обіг банкноти номіналом понад 1000 гривень.
Чи треба в Україні великі банкноти
Обговорення необхідності запровадження банкнот більших номіналів викликане значною девальвацією гривні та стрімким зростанням інфляції, повідомляє 24 Канал з посиланням на OBOZ.UA.
Читайте також Скільки Україна може отримати від Заходу до кінця року: глава Мінфіну назвав суму
Представники Нацбанку запевняють, що на сьогодні банкнота номіналом 1000 гривень є оптимальною для задоволення потреб економіки в готівкових розрахунках.
Найбільший попит зараз мають такі банкноти:
- 500 гривень – 7,3% від загальної кількості банкнот, або 711,2 мільйона штук;
- 1000 гривень – 12,3%, або 321 мільйон штук.
Попри вжиті монетарні заходи, НБУ складно втримувати зростання інфляції.
Нагадаємо! Спершу НБУ оцінював інфляцію у 2024 році на рівні 8,5%, але в останньому меморандумі з МВФ цей показник було підвищено до 9%, а згодом Пишний уточнив, що інфляція сягне 9,7%.
Чому потрібні більші банкноти
Водночас Нацбанк поступово знімає обмеження на валютні операції, що збільшує попит на долари й ще більше послаблює гривню.
Як знецінилася гривня:
- Після скасування фіксованого курсу гривні до долара в жовтні 2023 року вартість гривні знизилася з 36,6 гривні до 41,3 гривні за рік.
- За останні два місяці гривня втратила ще 40 копійок, і на 4 грудня 2024 року офіційний курс склав 41,7 гривні за долар.
- У бюджеті на 2025 рік уряд прогнозує середній курс 45 гривень, що свідчить про подальше знецінення гривні.
Через це банки вважають, що потрібні банкноти більшого номіналу. Адже суми депозитів збільшуються, і знімати їх готівкою стає незручно й небезпечно.
Зауважте! Хоча НБУ рекомендує вкладати в гривневі активи, навіть на фоні зростання податків на доходи від депозитів із 19,5% до 23%, проблема великих номіналів залишається актуальною.