Безпечна освіта понад усе: як зробити вклад у майбутнє українців
Знання, здобуті у школі, – це основа, що є квитком у доросле життя. Утім, в теперішніх реаліях засвоїти базову програму стає все важче. Головним викликом є перехід на дистанційний формат навчання, при якому вчителі не здатні приділити достатньо уваги кожному учню.
Чимало освітніх українських закладів не відновили звичні офлайн-заняття. Чимало з них проводять уроки онлайн або ж впроваджують гібридні формати. Головна причина – відсутність укриттів, обладнаних відповідно до норм ДСНС, зазначає 24 Канал.
Читайте також НБУ представив модифіковані банкноти гривні: чи зміниться щось для українців
Як наслідок – в Україні просідає рівень освіти. Згідно з дослідженням PISA-2022, масштаби навчальних втрат порівняно з 2018 роком суттєво зросли. В окремих дисциплінах українські учні відстають на 2 роки.
Ситуацію може виправити повернення до очного формату навчання. Й саме над цим сьогодні працюють благодійники та українські компанії.
Так, аби повернути українським дітям можливість здобувати освіту офлайн у максимально безпечних умовах, представники KSE Foundation створили проєкт "ЗАХИСТОК: Безпечна освіта".
Довідка. "ЗАХИСТОК: Безпечна освіта" – це благодійна ініціатива з облаштування шкіл України укриттями, мета якої забезпечити 300 шкіл та дитсадків надійними та комфортними укриттями для дітей.
Одним з перших до фінансування освітніх потреб приєднався Райффайзен Банк. У рамках проєкту, який стартував восени 2022 року, кредитор уже виділив 40 мільйонів гривень. Таким чином банк став найбільшим благодійником програми.
Наразі завдяки ініціативі вдалося облаштувати 86 укриттів. Таким чином понад 32 тисяч дітей вже повернулися до очних занять. Як це вплинуло на навчальний процес, розповідаємо у матеріалі.
Допомогти тим, хто найбільше цього потребує
Насамперед варто наголосити, що ініціатива "ЗАХИСТОК: Безпечна освіта" сфокусована на школах та садочках, які опинилися у зонах з найвищим рівнем ризику. У рамках проєкту вже вдалося облаштували укриття у Чернігівській, Дніпропетровській, Київській та Сумській областях. Ба більше, саме у цих регіонах вдалося досягнути найкращих результатів.
Крім того, особливу увагу приділяють школам на прикордонних та деокупованих територіях, де фіксують найбільшу кількість та тривалість повітряних тривог.
Зокрема, у рамках проєкту облаштували укриття у Холминській загальноосвітній школі, що розташована у Чернігівській області – за 34 кілометри від кордону. Місцеві діти постійно чують вибухи та сигнали повітряних тривог.
З початку повномасштабного вторгнення навчальний заклад вимушено перевели на дистанційний формат роботи. Адже облаштованих укриттів тут просто не було. Як наслідок – 300 школярів, серед яких діти з п’яти сіл, суттєво просіли за рівнем знань. Крім того, у них погіршився загальний стан здоров’я.
Дистанційне навчання має багато негативного: у дітей не відбувається соціалізація, виснажується нервова система, вони неуважні, низький рівень відповідальності. Рівень знань також впав, тому що багато учнів часто ігнорують уроки, а батьки не в змозі контролювати їх, бо вони на роботі,
– відмічає Віта Кулик, директорка Холминської школи.
Схожа ситуація була й в Криворізькому ліцеї №35. Проте завдяки підтримці Райффайзен Банк там вдалося оперативно облаштувати укриття. Зокрема, завдяки фінансовій підтримці:
- зробили цементно-піщану стяжку,
- збільшили на 50 см висоту підвалу,
- пофарбували всі поверхні,
- облаштували санвузли,
- провели освітлення,
- встановили рукомийники з підключенням до гарячої води,
- облаштували два входи/виходи,
- закупили 100 м’яких лав для дітей.
Загалом більш як 1 000 учнів повернулися до очного навчання. Ба більше, відновити свої уроки змогли й 200 вихованців школи мистецтв, яка розташована поряд.
Зараз вчителі вже проводять навчання в ігровій формі в укритті. Батьки та учні дуже задоволені новими умовами, а колектив дуже вдячний команді Райффайзен Банку та благодійному фонду Київської школи економіки за облаштування такого простору,
– розповідає директорка Криворізького ліцею №35 "Імпульс" Раїса Лисенко.
Заклади дошкільної освіти також мають потребу в безпечних укриттях. Прикладом вдалої роботи проєкту є дитячий садок "Ялинка", який розташований у селі Микуличі. Локація перебувала в окупації протягом всього березня 2022 року.
Щоб повернути дітей до звичного життя, де присутнє навчання та живе спілкування з ровесниками, тут облаштували укриття для 40 дошкільнят та 100 учнів початкової школи. Так школярі змогли знову безпечно здобувати знання та рухатися до своїх мрій.
Проблемою була піщана підлога, відсутність вентиляції та туалетних кімнат, пил постійно підіймався у повітря і важко було дихати. Наразі проблему вирішено. Умови в укритті стали комфортними, діти грають в ігри, співають пісні, бігають, сприймаючи укриття не як щось лячне, а як ще одну додаткову ігрову кімнату,
– зазначила Олена Лазутіна, начальниця відділу освіти Немішаївської селищної ради.
Все для переселенців: як допомагають українцям зберегти доступ до освіти
Завдяки проєкту "ЗАХИСТОК: Безпечна освіта" за парти повертаються дітки-переселенці з Донецької, Луганської, Херсонської областей, а також відновлюють очне навчання опорні школи, які відвідують діти з віддалених районів міст та селищ.
Так, відвідувати заняття у школі почали учні Лосинівського закладу загальної середньої освіти у Чернігівській області. Після деокупації населеного пункту школа одразу почала роботу онлайн, але лише цього року тут відновили очні уроки. Зараз навчальний заклад навчає 336 учнів, із яких 11 – переселенці. Лосинівська школа має статус опорної – у ній навчаються діти з восьми населених пунктів.
У шкільному підвалі лежали великі купи ґрунту, не було освітлення, дверей, комунікацій. У ньому було дуже холодно. Приміщення переповнювало вологе і важке повітря,
– згадує директорка школи Валентина Гапоненко.
Майбутні митці – це важливо
Проєкт "ЗАХИСТОК: Безпечна освіта" не ігнорує позашкільну освіту, а відтак докладає максимум зусиль, аби наше нове покоління мало можливість відновити свої уроки у школах мистецтв. Тим паче, що таким закладам освіти особливо складно проводити дистанційні уроки, адже викладачі та учні потребують безпосередньої взаємодії.
Та завдяки фінансовій підтримці Райффайзен Банк ситуація з мистецькою освітою покращилася. Приміром, допомогу з облаштуванням укриття отримала музична школа №4. Вона є однією з провідних мистецьких шкіл Кривого Рогу – її відвідують діти з віддалених районів міста і сусідніх сіл. Зараз завдяки наявності укриття до очного навчання і творчих репетицій повернулося 700 учнів.
Навчити дитину грати на скрипці дистанційно просто неможливо, якщо вона новачок і повинна засвоїти базові знання. Тут потрібний тактильний контакт, щоб показати дитині, як тримати інструмент, як поставити руку. Якщо це труба, то як на губи накладається мундштук. Коли наші художники малювали дистанційно, то відповідальність була на батьках,
– пояснює Олена Ковальська, директорка музичної школи №4 Криворізької міської ради.
Як стати частиною проєкту від Райффайзен Банк
Перш за все потрібно наголосити, що відбір учасників програми проводять у відкритому форматі. Таким чином, процес є максимально прозорим – від затвердження шкіл-учасників до звіту про виконані роботи та використання коштів.
Подати заявку на облаштування укриття можна, заповнивши форму за цим посиланням.
Претендувати на підтримку від Райффайзен Банк та подати заявку можуть:
- заклад загальної середньої або дошкільної освіти, який має у підвалі будівлі або поруч приміщення, що можна використовувати як найпростіше укриття;
- заклад, який має укриття, обладнане двома або більше входами та виходами.
З іншого боку допомогти проєкту можуть усі охочі, приєднавшись до збору коштів. Тим паче, що для цього потрібно зробити буквально кілька простих кроків:
- В особистому кабінеті додатка Raiffeisen Online розділ "Платежі/Допомога українцям".
- Натиснути на БО "Благодійний фонд "Київська школа економіки" та зробити платіж.