Не доларом єдиним: які валюти можуть стати альтернативою

16 листопада 2023, 15:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Дедоларизація вже не просто ідея на сьогодні. Це рух, який набирає обертів у країнах, що розвиваються. Йдеться про їхнє остаточне рішення відмовитися від світової валюти – долара.

Не секрет, що долар вважають головною резервною валютою у світі, інформує 24 Канал. Так, за даними Міжнародного валютного фонду, серед валют, в яких країни тримають свої резерви, долар займає перше місце.

Читайте також Основа фінансової грамотності: як проаналізувати особистий бюджет і чому це важливо для кожного

І саме така популярність валюти є чи не найбільшою проблемою, адже її вплив на економіки світу тоді колосальний. Це працює так: 

  • Знижуючи ключову ставку в США, економіка країни потребує стимулювання надалі, і це роблять за допомогою друкування нових доларів. Відтак через велику кількість валюти долар стає слабшим, а ціни у світі починають рости
  • А коли Центральний банк США підвищує ставку, долар починає дорожчати відносно інших валют. Країнам таким чином стає важче купувати валюту для імпорту чи для погашення боргів. 

За таких умов економіки у світі, інвестори, бізнеси залишаються "під прицілом", а їхні кошти все більше стають залежними від політики Центрального банку США. 

Які валюти можуть замінити долар 

Ситуація зі світовою резервною валютою шкодить країнам, що розвиваються, адже їхні валюти втрачають купівельну спроможність. Саме тому зараз чимало з них шукають альтернативу. 

  • Почесне друге місце після долара займає євро. Українці часто завдяки європейській валюті намагаються вберегти нацвалюту від впливу інфляції. Крім того, євро вважається однією із найпопулярніших валют і є офіційною грошовою одиницею в 19 країнах: Німеччині, Іспанії, Італії, Португалії, Литві, Латвії, Франції, Естонії, Австрії тощо. 
  • Юань: цьогоріч частка юаня у міжнародних розрахунках зросла, тому можна сказати, що роль цієї валюти на глобальному ринку посилюється. Відтак такі країни, як Бразилія, Бангладеш, Аргентина, почали активно скуповувати її та використовувати у міжнародних розрахунках.
Зверніть увагу! До списку країн, які почали використовувати юань на противагу долара, входить ще й Росія. Через вторгнення в Україну китайська валюта залишилася чи не єдиною, яка була доступна країні-агресорці.
  • Вважається, що до появи євро швейцарський франк був головною альтернативою долара. Ця валюта відома своєю стійкістю і прийнята як в Швейцарії, так і в Ліхтенштейні. Така ознака приваблює інвесторів.
  • Через економічне зростання Японії єна стала однією із найбільш захищених валют у світі. На це вплинули великі валютні резерви країни, а також її низький зовнішній борг. Крім того, єну найчастіше обирали під час великих криз на ринку чи навіть війн, порівняно з іншими валютами.
  • Золото – прихисток у кризові періоди, адже захищає активи від інфляції чи знецінення у період невизначеності. На тлі дедоларизації, за інформацією від State Street Global Advisors, у світі фіксують рекордні обсяги цього металу, який купують центральні банки – за перші 6 місяців 2023 року було закуплено 387 метричних тонн золота. Лідером став Китай.
Цікаво! Станом на 14 листопада, за даними GoldPricе, унція золота коштує 1 962 доларів.

Захистити та інвестувати

Як ми вже з'ясували, знайти альтернативу долара можна, втім, питання у тому, як монетизувати інвесторам ту чи іншу грошову одиницю. Для отримання прибутку можна займатися трейдингом або інвестиціями на фінансових ринках. До речі, йдеться про можливість купляти та продавати не тільки валюту, але й CFD на акції, золото тощо. 

Відтак заробляти на фінансових ринках можна за принципом – купуй дешевше, продавай дорожче, або навпаки, продавай дорого, а купуй дешево. Саме різниця між цим діями може стати вашим прибутком.

І тут слід звернути увагу на платформи, що можуть допомогти у цій справі. Серед рекомендованих та надійних платформ є Libertex від Forex Club. Для прикладу, вже понад 2,9 мільйона початківців та досвідчених інвесторів обрали її для того, щоб отримувати дохід.

Крім цього, платформа Libertex пропонує понад 300 фінансових інструментів для своїх клієнтів. Серед них, зокрема, такі:

  • CFD на золото та інші метали;
  • CFD на акції відомих компаній;
  • CFD на світові фондові індекси;
  • валюти провідних країн;
  • перспективні криптовалюти;
  • багато інших активів.

До речі, реєстрація на платформі швидка, як і відкриття рахунку. Крім того, доступ можна отримати як через сайт, так і за допомогою мобільного застосунку на iOS і Android, де б ви не були.

Торгівля фінансовими інструментами є ризикованим заняттям і може принести не лише прибуток, а й збитки. Розмір можливих втрат обмежений сумою залишку на торговому рахунку.